emou.ru

Központi pénzintézetek információs és módszertani interregionális bankja. Óraterv készítése: lépésről lépésre szóló utasítások III. Tervezett feladatok

Önkormányzati állami oktatási intézmény

Malinovskaya általános középiskola

Irodalom órajegyzetek
5. osztályban

„A.A. Fet. Néhány szó a költőről.

„Tavaszi eső” vers

előkészített

irodalom tanár

Kuzina Jekaterina Alekszandrovna

Val vel. Vörösbegy
2013-2014-es tanév

Irodalom óra 5. osztályban a következő témában:A.A. Fet. Néhány szó a költőről. „Tavaszi eső” költemény (technológia használata a kritikai gondolkodás fejlesztésére olvasáson és íráson keresztül).

Az óra típusa : lecke az új ismeretek „felfedezésében”.

Tevékenység célja:új cselekvési módszerek megvalósításának képességeinek fejlesztése a tanulókban.

Az óra céljai:

Ι. Nevelési:elemezze Fet „Tavaszi eső” című versét, fejlessze a műalkotás szövegének elemzésének képességét; fejlessze a következtetések levonásának képességét; verbális és grafikus képek (illusztrációk, rajzok, klaszterek) összehasonlítása alapján alkotjon elképzelést egy mű művészi képeiről; gazdagítsa szókincsét.

ΙI. Nevelési: a tanulók szóbeli beszédének fejlesztése; verses szövegelemzési készség; fejlessze a tanultak általánosításának képességét.

II. Nevelési:fejleszteni kell a művészi szó iránti érzékeny hozzáállást; a szokatlan meglátásának képessége a hétköznapokban.

Személyes UUD : más véleményekkel szembeni tiszteletteljes magatartás kialakítása; a gondolkodás, a figyelem, a fonetikus hallás fejlesztése; az önállóság és a tevékenysége eredményeiért való személyes felelősség kialakítása, a jóakarat.

Meta-tárgy eredményei:

  • szabályozási UUD:önállóan megfogalmazniaz óra témája és céljai; képes legyen célokat kitűzni.
  • kognitív UUD:az olvasás továbbtanulási fontosságának felismerésének képességének fejlesztése, az olvasás céljának megértése; közölje az olvasott szöveg tartalmát.
  • kommunikatív UUD:fejlessze javaslata érvelésének, meggyőzésének és engedékenységének képességét; tárgyalási és közös megoldási képesség kialakítása; a monológ és a párbeszédes beszédformák elsajátítása; hallgass és hallgass másokat.

Mód: problémakeresés (párbeszédre ösztönző és rávezető), szöveges önálló munkamódszer, vizuális módszer (prezentáció).

Technikák: párbeszéd, kommentált kifejező olvasás, klaszterépítés, ZUH táblázat összeállítása, frontális felmérés, szinkron.

Az órák alatt

  1. Org pillanat.
  2. Felkészülés a munkára.

Nézd meg a gyökeret - Kozma Prutkov

Reflexió a szavakról, lényegük azonosítása.

Mit gondol, miért kezdjük az irodalomórát Kozma Prutkov kijelentésével?

Diákok válaszai.

3. Meghívás az esőre.

És most szeretnélek meghívni az esőre. Mit gondol, mit jelent ez a meghívás?

Diák válaszol

Nem egyedül hívlak, hanem egy híres személlyel együtt. Itt a portréja.

(Fet portréja jelenik meg a dián)

Azt mondják, hogy az eső hangja jó arra, hogy elgondolkodjon valamin. Az esőt hallgatva próbáld kitalálni, milyen ember, mit csinál, milyen tulajdonságokkal van felruházva.

Az eső hangjának felvétele szól,

A tanulók válaszait a feltett kérdésre felírják a táblára.

Tehát majdnem igazad volt a személy, a híres orosz költő, AA Fet jellemzésében.

Mit gondolsz, miért voltunk Fet és én az esőben?

Diák válaszol.

Nézze, az óra már elkezdődött, és még mindig nem határoztuk meg óránk témáját és céljait.

A tanulók válaszai és találgatásai az óra témájával kapcsolatban (táblára írva).

A tanár összefoglalja a leckét, az óra témáját füzetekbe írják és diára teszik.

Az óra célkitűzéseinek meghatározása (a tanulók felírják a táblára).

Fet életrajzának megismerése (tanár története)

A tanulók kitöltik a táblázat első felét, jelezve, hogy mit tudnak az A.A-ról. Ünnepség.

A tanulók 2-3 percet kapnak a munkára, majd meghallgatják a felvételeket.

Afanasy Fet 1820-ban született Oroszország közepén - az Oryol régióban. Édesapjára szigorúnak, szeretettől fukarnak emlékezett. A költő édesanyja félénk, engedelmes nő volt. A szülői melegségtől megfosztott kis Afanasy egész órákat töltött a szolgákkal. Különösen szeretett a lányok szobájába látogatni. Esténként a szolgák leültek a forgó kerékhez, és nem volt vége a meséknek és a meséknek: a Tűzmadárról, a sellőről...

Amikor a fiú felnőtt, édesanyja irányítása alatt, aki német származású volt, megtanult németül írni és olvasni. És amikor elkezdtem oroszul olvasni, szenvedélyesen érdekelt A. S. Puskin költészete.

Fet 14 évesen kezdődött az iskolai életben. A német Krummer panziójába küldték. Ami megkülönböztette őt a többi iskolástól, az a költészet iránti nyugtalan tehetsége.

1837 telén Fet apja váratlanul megérkezett a bentlakásos iskolába, és Moszkvába vitte a fiút, hogy felkészüljön az egyetemre. Amikor eljött a vizsgák ideje, Fet remekül teljesítette azokat. Felvették az Állam- és Jogtudományi Karra, de hamarosan átkerült a Filozófia Kar verbális tanszékére. De még itt is keresi a magányt, és verseket ír kincses füzetébe.

Második évében, amikor a jegyzetfüzetet alaposan megtöltötték versekkel, Fet úgy döntött, hogy bemutatja egy tapasztalt költészetértőnek. Egy verses jegyzetfüzetet adott át a híres történésznek, M. P. Pogodinnak, akivel akkoriban együtt élt N. V. Gogol csodálatos író. Egy héttel később M. P. Pogodin a következő szavakkal küldte vissza a verseket Fetnek: „Gogol azt mondta, hogy ez kétségtelen tehetség.” 1840 végén pedig megjelent Fet első verseskötete, amelyet kölcsönkért pénzzel adott ki. A címlapon csak a szerző kereszt- és vezetéknevének kezdőbetűi voltak - A.F.

Hamarosan sok folyóirat kezdte közzétenni Fet verseit. Sok rajongót szerzett a költészet ínyencei között.

A tanulók elkészítenek egy ZUH táblázatot és kitöltik.

A „Tavaszi eső” című verset a költő 1818-ban írta.

És most arra hívlak benneteket, hogy gondolkodjatok el azon a kérdésen: milyen asszociációi vannak az eső szóval (párban dolgozzatok, mindegyik pár saját eredeti asszociációt kínál). A RAIN klaszter építése (diákszövetségek alapján).

Hallgassuk meg Fet versét.

Vers olvasása (felvétel.) A tanulók jelöljék meg azokat a szavakat, amelyeket nem értenek.

Szavak elemzése és magyarázata (olvasás után)

Esőfürt építése FET szerint.

Mi a közös az esőről és a fetáról alkotott felfogásunkban, és miben különböznek egymástól? Miért?

A tanulók válaszai (magyarázzuk, hogy Fet másképp érzékeli az esőt, mint mi, mert ő költő; felfogásának kifejezésére a szerző a nyelvi kifejezőeszközöket használja).

Párokban dolgozni.

A táblázat kitöltése. A tanulók megjelölik a kifejezési eszközöket, és példát adnak a szövegből.

Párban végzett munka ellenőrzése a táblázat kitöltéséhez.

Javasoljuk, hogy a leckét RAIN syncwine-vel fejezze be

Az óra végén a tanár a tanulók segítségével összegzi a munkát, összehasonlítja az óra elején kitűzött célokat és azt, hogy mire jutottak.

A munka lenyomata, értékelő lap kitöltése.

Házi feladat

Ha egy diák szeretne kapni

- „3-4”, majd a „Tavaszi eső” című vers kifejező olvasmányát készíti elő;

- „4-5”, majd felkészül a vers fejből olvasására;

- „5”, majd megírja versét az esőről.

Felhasznált irodalom jegyzéke

1. V.Ya. Korovina Irodalom 5. évfolyam Ch-2Ivanov B.A., Petrov V.I. Irodalom. 10-11 évfolyam. 2. rész - M.: Oktatási Kft., 2006.

2. Grigorjev M.I. Egy költői szöveg elemzése - M.: „Uchenik”, 2003.


Felhasznált anyagok és internetes források

1. Videokazetta „Oroszország kultúrája. Ezüstkor, 2006
2. Ivanov I.S. „Nagy Oroszország”, CD, 2007
3. „Russia” dal (szöveg: I. Morkovkin, zene: A. Zaikina)
4. http://sitename.ru

Előnézet:

Időpontja________

Terv - irodalomóra összefoglalója 5. osztályban

Tantárgy: MINT. Puskin "Mese a hercegnőről és a hét lovagról"

Célok és célkitűzések:

  1. Megtanítani egy mese átgondolt olvasását; műalkotás nyelvén dolgozunk;
  2. A gyermekek kreatív képességeinek fejlesztése, a hős értékelésének képessége, a két világ és a saját világuk életével való kapcsolatteremtés.
  3. Erkölcsi nevelés: nyomon követheti, mihez vezet az emberi büszkeség, irigység és önzés, milyen nehézségeket győznek le a hősök, és hogyan segíti őket a szeretet.

Felszerelés: A.S. portréja. Puskin, illusztrációk.

Az órák alatt.

  1. Org pillanat.
  2. Ellenőrzési és előkészítő szakasz

1. Bemelegítés: - Mi a születési dátuma A.S. Puskin

Mi volt a neve annak az oktatási intézménynek, ahol a költő tanult?

Miért mondják az emberek Puskinról: „Nagy költő, mesemondó, prózaíró”?

Zsukovszkij „Az alvó hercegnő meséje” és Puskiné?

2. Összeállítás az óra témái és céljai.

3. Példabeszédek és mondások.

Ma az órán tovább tanuljuk a meséket. Azt hiszem, könnyen meghatározhatja, mely karakterekre és milyen helyzetekre vonatkoznak ezek a közmondások:1. Ahol boldogság születik, ott terem az irigység. 2. Aki irigy más boldogságára, az kiszárad. 3. Nincs édesség és fehér fény, amikor nincs kedves. 4. Nem tudod elrendelni a szíved. 5. Halál a gonosznak, de örök emlék a jónak.Egy kedves barátnak és egy fülbevalónak.

A kedves nélkül undorító a világ.

  1. Dolgozzon a témán.
  1. Szelektív olvasás és a mese kérdésekkel történő elemzése.

Mit tudtunk meg a királynő karakteréről a mese elején?

Mondja meg az igazat, fiatal hölgy

Valóban volt egy királynő:

Magas, karcsú, fehér,

Mindig is ilyen volt?

És vettem az eszemmel és mindennel;

De büszke, rideg,

Akaratos és féltékeny.

kedvesen vicceltem vele

És mutogatva azt mondta:

„Fényem, tükör! Mond,

Mondd el a teljes igazságot:

Én vagyok a legédesebb a világon,

Csupa rózsás és fehér?”

És a tükör válaszolt neki:

– Te, természetesen, kétségtelenül;

Te vagy, királynő, a legédesebb mind közül,

Minden pirosabb és fehérebb.”

Milyen érzéseket élt át a királynő, amikor a varázstükör szépségéről és felsőbbrendűségéről beszélt?

A királyné nevet

És megvonja a vállát

És kacsints a szemeddel,

És kattints az ujjaiddal,

És pörögj körbe, feszített karokkal,

Büszkén néz a tükörbe.

Mi a büszkeség és az önzés?

Testtartásban, tekintetben.

Mit jelez az, hogy a királynő csak tükörrel volt jókedvű és vidám?

Amikor a királyné megtudta a hercegnő szépségéről?

Leánybúcsúra készülődés

Itt van a királynő, öltözik

A tükröd előtt,

Váltottam vele szót:

– Mondd, én vagyok a legaranyosabb az összes közül?

Csupa rózsás és fehér?”

Mi a válasz a tükörre?

„Gyönyörű vagy, kétségtelenül;

De a hercegnő a legédesebb mind közül,

Minden pirosabb és fehérebb.”

Hogyan a királynő megváltozottmiután megismerte a hercegnő szépségét?

Ahogy a királynő elugrik,

Igen, amint integet a kezével,

Igen, rácsapódik a tükörre,

Kopogni fog, mint a sarok!

Hogyan változott a beszéd királynő, miután megismerte a hercegnő szépségét?

„Ó, te aljas üveg!

Hazudsz nekem, hogy neheztelj rám.

Hogyan versenyezhet velem?

Csillapítom benne a hülyeséget.

Nézd, mennyit nőtt!

Igen. A királyné lelkét fekete irigység töltötte el. Mit kérdez már megint a tükörtől?

De mondd meg: hogyan tud

Legyen kedvesebb hozzám mindenben?

Valld be: szebb vagyok mindenkinél.

Járd körbe az egész birodalmunkat,

Akár az egész világot; Nincs párom.

Nem?" Tükör válaszként:

"De a hercegnő még mindig édesebb,

Minden rózsásabb és fehérebb.”

- Mit tett a királynő, hogy megszabaduljon riválisától?

Tele fekete irigységgel

A tükröt a pad alá dobva,

Csernavkát magához hívta

És megbünteti

szénás lányának,

Hírek a hercegnőnek az erdő mélyén

És megkötözve, élve

Hagyd ott a fenyőfa alatt

Hogy felfalják a farkasok.

Keresse Puskin kommentárját

Az ördög elbír egy dühös nővel?

Nincs értelme vitatkozni. A hercegnővel

Itt Csernavka bement az erdőbe

És olyan messzire vitt engem,

Mit sejtett a hercegnő?

És halálra rémültem

- Mi mentette meg először a hercegnőt?

Csernavka szerelme, kedves szíve.

A kedvesség megmenti a hercegnő életét, de a kedvesség elpusztítja. Mire gondolok? (Súgó Chernitsa).

Keressünk egy leírást a hercegnő találkozásáról az álcázott királynővel, és olvassuk el.

...koldus áfonya

Bottal sétál az udvaron

A kutya elűzése. "Várjon.

Nagymama, várj egy kicsit...

Kiáltja neki az ablakon keresztül:

Magam is megfenyegetem a kutyát

És lerombolok neked valamit."

  1. Nézőpontok találkozása: ***Kiderül, hogy igaz a közmondás: Ha nem akarsz magadnak ártani, ne tégy jót az emberekkel.

*** Mindig jót kell tenni...

Igazad van, ezüst bélés nélkül nincs jó. Ki tudja, talán Elizeus herceg nem találta volna meg a menyasszonyát, ha minden nem pontosan így történt.

  1. Elizeus Naphoz intézett beszédének újrajátszása:

„A mi napsütésünk! Te mész

Egész évben az égen vezetsz

Tél meleg tavaszszal,

Mindannyiunkat maga alatt lát.

Al megtagadsz tőlem a választ?

Nem láttad sehol a világon

Te fiatal hercegnő vagy?

  1. Elizeus Holdhoz intézett beszédének dramatizálása

"Egy hónap, egy hónap, barátom,

Aranyozott kürt!

Mély sötétben kelsz fel,

Pufók, csillogó szemű,

És szereted a szokásaidat,

A csillagok téged néznek.

Al megtagadsz tőlem a választ?

Láttál már bárhol a világon

Te fiatal hercegnő vagy?

  1. Elizeus szélhez szóló beszédének dramatizálása.

„Szél, szél! Erős vagy

Felhőrajokat kergetsz,

Felkavarod a kék tengert

Bárhol fújsz a szabadban,

Nem félsz senkitől

Kivéve egyedül Istent.

Al megtagadsz tőlem a választ?

Láttál már bárhol a világon

Te fiatal hercegnő vagy?

A mese azonban nem ilyen lenne, ha nem lennének benne a varázslat elemei. miről beszélek? (Egy varázstükörről, ami beszélni tudott. Az almáról, ami elaltatta a hercegnőt. A szélről, a holdról és a napról, amely emberi hangokkal beszélt. A hercegnő csodálatos ébredéséről).

Ki mondta el Elizeusnak az utat?

Én vagyok a vőlegénye." - "Várjon,"

A vad szél válaszol,

Ott a csendes folyó mögött

Van egy magas hegy

Mély lyuk van benne;

Abban a lyukban, a szomorú sötétségben,

A kristálykoporsó ringatózik

Láncokon az oszlopok között.

Senkinek semmi nyoma

Az üres tér körül;

A menyasszonyod abban a koporsóban van."

  1. Az álomból ébredő hercegnő jelenetének olvasása.

Előtte, a szomorú sötétségben,

Ringat a kristálykoporsó,

És a kristálykoporsóban

A hercegnő örök álomban alszik.

És a drága menyasszony koporsójáról

Teljes erejéből ütött.

A koporsó eltört. Szűz hirtelen

Élő. Körülnéz

Csodálatos szemekkel;

És a láncokon átlendülve,

Sóhajtva azt mondta:

– Mióta alszom!

  1. Emlékezz a közmondásra: A rozsda felemészti a vasat, de az irigy ember meghal az irigységtől. Hogyan érti a jelentését? Hogyan fedte fel Puskin a közmondás jelentését?

Otthon alapjáraton akkoriban

A gonosz mostohaanya ült

A tükröd előtt

És beszélt vele,

Mondván: „Én vagyok a legaranyosabb mind közül,

Csupa rózsás és fehér?”

És hallottam válaszul:

"Gyönyörű vagy, nincsenek szavak,

De a hercegnő még mindig édesebb,

Minden vörösebb és fehérebb."

A gonosz mostoha felugrott,

Tükör törése a padlón

Egyenesen az ajtóhoz rohantam

És találkoztam a hercegnővel.

Aztán szomorúság kerítette hatalmába,

És a királynő meghalt.

  1. Általánosítás. Összegzés.

A mese hazugság, de van benne utalás, lecke a jófiúknak. Mi a tanulság ebből a meséből?

Mihez vezet a büszkeség, az irigység és a túlzott önimádat?

Kiben ne lennél szívesebben? Mi kell ehhez?

Köszönjük, hogy felkészült a leckére és aktívan dolgozott az órán.

Előnézet:

Tanár: Kuzina E.A.

Az óra témája: "Iván, a parasztfiú és a csoda Yudo."Hősies tartalmú varázslatos hősmese.

osztály: 5

Tárgy: irodalom

Az óra típusa: kombinált

Óracélok: 1. Folklórszöveg tudatos észlelésének és megértésének képességének kialakítása; azonosítani a jellegzetes művészi technikákat a mesében. Ennek alapján határozza meg a mese műfaji változatát.

2. Fogalmazza meg az óra nevelési feladatát, értse meg és a tanári tevékenységekkel együtt tervezze meg az óra témájának tanulmányozását; fogalmak meghatározása, általánosítások, ok-okozati összefüggések megállapítása, logikus érvelés felépítése, következtetések levonása, tanári kérdések megválaszolása, mese kollektív megbeszélésén való részvétel.

3 . Magas erkölcsi elvek oktatása a főszereplő, Ivan parasztfiú példáján.

Az órák alatt

A lecke lépései

Tanári tevékenység

Diák tevékenységek

Megalakult UUD

Szervezési pillanat.

Köszöntjük a diákokat.

Ellenőrzi a leckére való felkészültséget.

Érzelmi hangulatot teremt.

Válaszolj a tanár köszöntésére.

Határozzák meg felkészültségüket a leckére.

csatlakozzon az óra ritmusához.

Tiszteletteljes attitűd kialakítása egy másik személlyel és véleményével szemben.

Az ismeretek és készségek frissítése.

Megkéri a tanulókat, hogy válaszoljanak a következő kérdésekre:

Mi az a mese?

Nevezze meg a népmese fajtáit!

Melyek a mesék művészi jellemzői?

Milyen mesével találkoztál otthon?

Tetszett neki?

Határozza meg, milyen típusú mesékhez tartozik? Bizonyítsd be.

Válaszoljon a tanár kérdéseire.

Fejezzenek ki személyes hozzáállást az olvasottakhoz.

Fogalommeghatározási képesség kialakítása (M.), a téma terminológiájának elsajátítása.

Fogalmazza meg saját hozzáállását az olvasottakhoz. (P).

Szövegkutatási készségek kialakítása nemcsak információn, hanem műfajon, kompozíción és kifejezőeszközökön is (P).

Az óra nevelési céljának megfogalmazása.

Feltételeket teremt a problémás helyzethez a problematikus (vezető) párbeszéd technológiájában.

Párhuzamot von a korábban tanulmányozott anyaggal.

Vezető párbeszéd:

Milyen mesével találkoztunk korábban?

Miben különbözik az „Iván, a parasztfiú és a csoda Yudo” mese a „Béka hercegnő” és más meséktől?

Hogyan magyarázza a mese címét?

Miért csak egy hősről és egy csodáról beszélünk?

Miért nevezik ezt a mesét hősiesnek és hősiesnek?

Kezdjen párbeszédet a tanárral.

Feltételezéseket tesznek.

A cél elérésének módjainak tervezési képességének kialakítása (M).

Megoldás keresése (új ismeretek felfedezése).

1. Megkéri, hogy találja meg a „hős” szó jelentését a magyarázó szótárban, beszélgetést szervez:

Mit jelent a hős szó? hősies?

Hány jelentése van a hős szónak?

Kit nevezünk a mesében a hősnek 2. jelentésben? Miért?

Milyen hír szomorította el egy bizonyos állam lakóit?

Melyik testvér fogja megvédeni szülőföldjét a mese legelején? Keresse meg az epizódot a szövegben.

Autóztak és vezettek, és megérkeztek valami faluba. Milyen képet láttak a testvérek?

Hogyan viselkednek a testvérek a másik oldalon? Milyen döntés születik? Ki volt a legszervezettebb?

2. Csoportosan szervezi a munkát. Epizódelemzés.

1 gr. Olvassa el, hogyan írják le a 6, 9, 12 fej csodájának megjelenését. Készítsen részletes választ arra a kérdésre: Ivan, a parasztfiú milyen tulajdonságai derülnek ki a csata előtt, a csata alatt és utána?

2g. Hogyan viselkednek az idősebb testvérek? Miért van szükség ilyen asszisztensekre?

3 gr. Hogyan jelenik meg az orosz föld ellensége? Miért ábrázolja a mese Iván ellenségét olyan félelmetesnek és erősnek? Milyen hősnek kell lennie, aki legyőz egy ilyen ellenséget?

4g. Hogyan jelenik meg Iván, a parasztfiú a mese utolsó epizódjaiban? Hogyan sikerült megmentenie testvérei életét?

Keressen szavakat a szótárban, határozza meg jelentésüket.

Válaszoljon a tanár kérdéseire.

Információk keresése és kiválasztása.

Szelektív olvasás.

Szelektív újramondás.

Csoportosan együttműködnek a feladat teljesítése érdekében (epizód keresése, olvasás, a főbb információk kiemelése, az olvasottak összegzése).

Csoportbeszámoló (Minden csoportból 1 tanuló beszéde).

Az oktatási irodalomból való segítségkérés képességének kialakítása

(NAK NEK).

Értékszemlélet kialakítása a mesében előforduló eseményekhez (L).

Kommunikatív kompetencia kialakítása a társakkal való kommunikációban (csoportos munka)-L.

A mese hőseinek jellemzésének képességének kialakulása (P)

Az ok-okozati összefüggések megállapításának képességének kialakítása (M).

Fogalmazza meg és fejezze ki álláspontját a szereplők eseményeiről és cselekedeteiről (K).

Összegezve a tanulságot.

Visszaverődés.

Fokozat.

1. Beszélgetést szervez:

Miért nevezik ezt a mesét hősiesnek?

Miről szól a mese?

Mit dicsőít?

2. Önálló munkát szervez:

Játék "Interjú egy irodalmi hőssel."

Ha a való életben kellene találkoznia Ivánnal, a parasztfiúval, mit kérdezne tőle, ismerve a bravúrját? Mit válaszolna neked?

(vagy szinkvin összeállítása:

1. Iván...

2. Két melléknév

3. Három ige

4. 4 szavas kifejezés

5. 1 szó vagy kifejezés).

Általánosítanak és következtetéseket vonnak le.

Az eredmények értékelése létra segítségével.

Az általánosítás-alkotás képességének kialakulása (M.)

A tevékenység irányításának képességének kialakulása az eredmények elérésének folyamatában (M.)

Házi feladat.

Elmagyarázza a házi feladat lényegét.

37. oldal, c. 7.

Tegyen bejegyzést a naplóba.

Előnézet:

Irodalom óra

Tantárgy: Négylábú barátaink. K.G. történetei Paustovsky

Az óra előtt 2 héttel előre haladó házi feladatot kaptak a gyerekek: olvassák el K.G. történeteit. Paustovsky „Borz orra”, „Az utolsó ördög”, Tolvajmacska, „Gumicsónak”, rajzoljon képeket a történetekhez, egyéni feladat - ezeknek a történeteknek a megírásának története.

Tervezett eredmények (a szövetségi állami oktatási szabványoknak megfelelően)

Személyes találatok:

Az ökológiai kultúra alapjainak kialakítása, a természet és az ember egysége érzése,

Párbeszéd a természettel, a természet tisztelete,

A gyengébbek, az állatvilág képviselői védelmére irányuló vágy fejlesztése,

A tárgy eredményei:

Képes az olvasott szöveg alapján kérdésekre válaszolni, szóbeli monológokat alkotni,

Az irodalmi kifejezések „megszemélyesítés”, „jelző” ismerete.

Meta-tárgy eredményei:

Az olvasottak észlelésére, elemzésére, kritikai értékelésére, értelmezésére, az irodalmi alkotásban tükröződő művészi életkép megértésére való képesség kialakítása nemcsak az érzelmi észlelés, hanem az értelmi megértés szintjén is.

Tevékenységek:

Szelektív olvasás

Művészi újramondás,

Beszélgetés,

Illusztrációk készítése, beszélgetés,

Könyvkiállítás, kommentár.

Az óra hozzávetőleges menete:

1. Tanár: Valószínűleg mindenkinek van négylábú barátja. Nemrég olvastuk Turgenyev „Mumu” ​​című történetét egy siketnéma házmester és Mumu kutya megható barátságáról.

Milyen állatokról szóló könyveket olvastál még?

Javasolt válaszok:

Diákok: Seton-Thomson történetei, Troepolsky „White Bim, Black Ear” című regénye, Zsitkov, J. London és mások művei.

2. A tanár felhívja a figyelmet a könyvek kiállítására, felsorolja azokat, és néhánynál részletesen kitér.

3. A tanár szava az íróról K.G. Paustovsky.

Felírva a táblára: Az ember akkor lehet igazán boldog, ha megérti és óvja a természetet.

4. Gyerekrajzok megbeszélése: Ki van ábrázolva? Milyen történeten alapul az illusztráció? Milyen részletek alapján határoztad meg? Melyik epizód van ábrázolva?

5. Szó a tanulóhoz a mesék keletkezésének történetéről (az egyéni feladat előtt).

6. Munka meseszövegekkel:

"Borz orra"

"A fiú hallotta először a fenevad horkantását..."

Hogyan látjuk ezt a kis borzot? Bizonyítsa be, hogy a szerző nemcsak sajnálja az állatot, hanem együttérzéssel is bánik vele.

Javasolt válasz:

Az orrot a sarokhoz hasonlítják (kicsinyítő utótag).

Olvassa el, hogyan kezelik a borzokat. Milyen technikát alkalmaz a szerző?

Javasolt válasz: Megszemélyesítés.

Miért nevezik a történetet „Badger’s Nose”-nak, nem pedig „Badger”-nek?

Tanár: Paustovsky történetei közül melyik a legviccesebb?

"Az utolsó ördög"

Mit tud mondani a narrátorról és barátjáról?

Javasolt válasz: Rettenthetetlen.

Bizonyítsd be.

Javasolt válasz: Menjünk, nézzük meg az ördögöt.

Milyen egyéb jelzőket lehet használni, amikor a narrátorról és barátjáról beszélünk?

Javasolt válasz: Kíváncsi, érdeklődő.

Miért kapta nagyapád a „10 százalék” becenevet? Erősítse meg szöveggel.

Hogyan jellemezte nagyapa az ördögöt? Keresse meg a szövegben.

Mik ezek a hangok?

Mi a fene volt ez? (Szöveg felolvasása a tanulóktól)

Hogyan került a pelikán Meshcherába?

Miért hívják a történetet „Az utolsó ördögnek”?

Javasolt válasz: Ez volt a lakók utolsó félelme, utolsó ördöge.

"Macskatolvaj"

Tanár: Emelje fel a kezét, kinek van otthon macskája?

Mit tudhatunk meg a tolvajmacskáról a történet szövegéből?

(A szöveg szelektív olvasása).

Miért lopott?

Hogyan csalta ki egy falusi fiú a macskát?

(Az epizód fiktív újramondása).

Mire volt szüksége a macskának, hogy hűséges őrré váljon?

Hogyan látunk egy macskát?

(A szöveg szelektív olvasása).

Mit tanít nekünk ez a történet?

Javasolt válasz: Óvatosan bánjon az állatokkal, ne hagyja éhen, gondoskodjon róluk.

"Gumicsónak"

Mi volt a narrátor véleménye a kutyusról, egyetértesz a szerzővel?

Bizonyítsa be álláspontját, egyetértését vagy egyet nem értését a szerzővel.

A tanár egy epizódot olvas fel arról, hogy mennyire félt a kiskutya.

7. Óra összefoglalása: Mit tanítanak nekünk ezek a Paustovsky-történetek?

D/s: Írja le a választ arra a kérdésre, hogy „Mit tanítanak nekünk ezek a Paustovsky-történetek?” néhány mondatban.

Bibliográfia:

  1. Aleksanyan E.A. Konstantin Paustovsky novellaíró. – M., 1969
  2. Levitsky L. Konstantin Paustovsky - M., 1963
  3. Zolotukhina Zh.G. K.G. prózájának muzikalitása Paustovsky // Irodalom az iskolában. -2012 - 6. sz

Téma: A szülőföld természete.
Cél: bővíteni a tanulók ismereteit szülőföldjük növény- és állatvilágáról.
Célok: a szülőföld iránti szeretet ápolása, látókör fejlesztése, minden élőlény iránti szeretet és tisztelet ápolása.
Felszereltsége: tábla, vetítővászon, multimédiás projektor, számítógép, diák, boríték levéllel.

Az órák alatt.
I. Org. pillanat.
II. Üzenet
témák: - Fejezd be a szót, és találd meg leckénk témáját:
Nézd, kedves barátom,
Mi van a környéken?
Az ég világoskék,
Az arany nap süt,
A szél játszik a levelekkel,
Felhő lebeg az égen.
Mező, folyó és fű,
Hegyek, levegő és lombok,
Madarak, állatok és erdők,
Mennydörgés, köd és harmat.
Ember és évszak -
Körülötte van (természet) (1. DIA)
III. Beszélgetés: - Így van, óránk témája: „Szülőföldünk természete.” Ma mi
Ismerkedjünk meg a krasznodari természet sokszínűségével.
- Srácok, levelet kaptunk az osztályunkban! Olvassuk el.
(Kinyitom és elolvasom.)
Helló! Bemutatkozzunk. A nevem Krasznodar régió.
Én vagyok az a hely, ahol élsz, nősz, csínyt űzsz. 1937-ben születtem
év, szeptember 13, és már 71 éves vagyok. Játsszunk! el fogom mondani
sok-sok dolog van magáról. És ma tudni fogod és képes leszel rá
kicsit többet, mint most, de többet tudni azt jelenti, hogy erősebb leszel, szóval
mondja egy orosz közmondás. Szóval, kezdjük. (2. DIA)
- Nézd, ez egy fénykép a régiónkról, térképnek hívják. Neked
mint? El tudod képzelni, milyen hatalmas a régiónk? Gyerünk
Számítsuk ki régiónk területét. A táblára húzok kettőt
négyzet. Mindegyiknek rendelkeznie kell egy számmal. Megtalálni az elsőt
szám, tegyük ezt: gondoljunk ki egy tetszőleges számot 100-ig, és írjuk le.
Most szorozzuk meg 2-vel. A kapott értékhez + 3. Ez egy új szám
szorozzuk meg 4-gyel. Abból, amit kapunk, vonjunk ki 12-t és osszuk el ezzel
a tervezett szám. Először írjuk ezt a számot
cella (PR: 10 x 2 + 3 x 4 – 12: 10 = 8)

És hogy megtudjuk a második számot, találjuk ki a rejtvényt: Hány szem
közlekedési lámpák? Gorynychnak van feje? Vidám malacok a mesében? És
A nagymama fogai? (3). - Szóval, milyen számot kaptunk?
több ezer négyzetkilométer.
- Srácok, el tudjátok képzelni, milyen hatalmas a régiónk!
A régió központját, Krasznodart kör jelzi. Ez a mi fővárosunk, egy nagy és gyönyörű város. Mindegyikőtöknek van egy írótársa, házitársaitok. Tehát vannak szomszédok a régiónk közelében. Északon a Rosztovi régió, keleten a Sztavropoli terület, délen Abházia, középen pedig az Adygea Köztársaság.
- Mondd, hol van a városunk?
- Így van, a Kaukázus Fekete-tenger partján, keskeny sávban húzódik végig a Fekete-tenger partján és a Kaukázus-hegység lábánál.
- Térségünkben több mint 3000 növényfaj terem. Némelyikük igazi öregember. Körülbelül 2 000 000 évvel ezelőtt jelentek meg. Ezek a hárs, gesztenye, tölgy. Ezeket a növényeket reliktumnak nevezik, vagyis az ókorból megőrződött. Bükk, juhar, kőris, gyertyán, éger, platán, nyár, luc, fenyő, eukaliptusz, madárcseresznye, mogyoró termesztésével is foglalkozunk.
- Találd meg a rejtvényeket:
1. Kimásztam a morzsákból - a hordókból, (3. DIA)
Gyökereket küldött és felnőtt,
Magas lettem és hatalmas,
Nem félek a zivataroktól és a felhőktől.
Disznókat és mókusokat etetek
Nem baj, hogy kicsi a gyümölcsöm. (TÖLGY)
2. Milyen lány ez: (4. DIA)
Nem varrónő, nem kézműves,
Ő maga nem varr semmit,
És tűben egész évben. (LUCFENYŐ)
3. A virágomból vesz (5. DIA)
A méhnek van a legfinomabb méze.
De még mindig megsértenek:
A vékony bőr le van szakadva. (HÁRSFA)
4. Hosszabb tűim vannak (6. DIA)
Mint a karácsonyfa.
Nagyon egyenesre nőök
Magasságban.
Ha nem vagyok a szélén,
Az ágak csak a fej tetején vannak. (FENYŐ)
5.Mintha egy hógömb fehér lenne, (7. DIA)
Tavasszal virágzott,
Finom illatot árasztott.
És ha eljött az idő,
Azonnal az lett
Az egész bogyó fekete. (CSERESZNYE)
6. Majdnem száz méter magas: (8. DIA)
Nem könnyű mászni!
Ausztráliából származott
Oroszországban hozták nekünk.
Egy munkája van
A mocsár lecsapolása. (EUKALIPTUSZ)
- És most játsszuk a „Melyik ágból származnak ezek a gyerekek?” játékot. (A tanár fák magját ábrázoló képekkel diákat mutat, a gyerekeknek tippelni kell. A diákon a magvak a következő sorrendben vannak elrendezve: hárs, bükk, gesztenye, nyár, fenyő, mogyoró, csipkebogyó, tölgy, juhar). (9., 10., 11., 12., 13., 14., 15., 16., 17. DIA)
- A vízmosások és szakadékok lejtőin, az utak mentén különböző gyógynövények találhatók: üröm, quinoa, csikófű, útifű, cikória, orbáncfű, cickafarkfű, tansy, ezek közül sok gyógynövény, és az „élő” akarat. mesélj néhány újságról." (A tanár lapozgatja a diákat, és a felkészült tanulók a gyógynövényekről beszélnek).
Csikóláb (18. DIA)
Bárhol találsz akár egy kis hegyet is, amit a nap melegít,
közvetlenül a hó után aranyszínű virágok emelkednek a rövid, telt száron - a csikósláb fényei.
A levél felső oldala sima és hideg tapintású, az alsó, fehér pihe borított, puha és meleg, akár a bársony. Ha egy ilyen levelet az alsó oldalával az arcához helyez, úgy fog tűnni, mintha anyja gyengéd kezei megérintették volna az arcát. De ha a hideg oldalával alkalmazza, akkor kényelmetlenül és fázni fog. A növényt pedig népiesen csikóslábnak becézték ezért az ingatlanért. A csikógomba nagyon értékes gyógynövény. Leveleit szárítják, teaként főzik, ezt a teát köhögés ellen isszák.
Cikória (19. DIA)
A cikória nagyon szorgalmas – elvégre virágai mindenki más előtt nyílnak, és a méhek hozzájuk repülnek először. A cikória szerény és nagyon kitartó - ott is élhet, ahol más növények ritkán élnek túl. Nem fél a szárazságtól és a forró széltől - a cikória gyökerei csaknem másfél méterrel a talajba kerülnek, és még mindig elérik a vizet.
A cikória gyógyító ereje van – ezzel a növénnyel már régóta kezeltek különféle betegségeket. A kávéhoz hasonló italt is készítenek porrá zúzott cikóriagyökérből.
orbáncfű (20. DIA)
Valamikor úgy tartották, hogy az orbáncfű veszélyes a háziállatokra, megmérgezhetik őket. De kiderült, hogy ez nem így van. Éppen ellenkezőleg, ez a gyógynövény sok betegség ellen segít. És most már az orbáncfüvet értékelik az orvostudományban. Ha valami rossz történik, valahol megégeted a kezed, erre a helyre kensz egy orbáncfű levelet vagy virágokat, és elmúlik a fájdalom, és begyógyul a seb.
Az orbáncfű egész nyáron őszig virágzik. A virágok elhalványulnak, és rajtuk
Egy doboz mag jelenik meg a területen. Ha esik az eső, a dobozok zárva vannak, de száraz időben kinyílnak, és a magok kifolynak a talajba.
Cickafarkfű (21. DIA)
Minden cickafarklevél, mint egy madártoll, sok kis levélből - pihékből - gyűjthető össze. Egy növénynek valójában majdnem ezer ilyen bolyhos levele lehet. Így hívták ezt a növényt cickafarknak.
A cickafark tea növeli az étvágyat, a sebekre kenhető levelek pedig elállítják a vérzést és begyógyítják a sebeket. Tudták ezt már az ókorban – így bántak a harcosok magukkal a csatatéren. Emiatt a cickafarkot „katonafűnek” is nevezték.
IV. Fizminutka - És most elmegyünk sétálni az erdőbe. Mindenki együtt állt fel.
A szél az arcunkba fúj
(A gyerekek integetnek maguknak)
A fa megingott.
(A gyerekek kanyarokat csinálnak)
A szél csendesebb, csendesebb, csendesebb,
(Gyerekek kuporognak)
A fa egyre magasabbra emelkedik.
(A gyerekek lábujjakra állnak és felfelé nyújtózkodnak)
V.Folytatás
beszélgetések - De a növények mellett sok állat is él vidékünkön. Nézzük meg az állatvilág térképét, és ismerkedjünk meg a környékünkön élő állatokkal (róka, medve, bölény, vaddisznó, nyúl, gopher, vakond, jerboa, nyérc, vidra stb.).
(A tanár a gyerekekkel együtt a Krasznodar Terület állatvilágának térképét vizsgálja meg). (22. DIA)
- Most oldjuk meg a keresztrejtvényt:
2. Úgy néz ki, mint egy disznó, de az erdőben él (kan).
3. Egész télen alszik,
Tavasszal a méhészetbe siet. (medve).
4. Szokjon rá, hogy a baromfiólba menjen, és számítson bajra,
Vörös farkával eltakarja a nyomait. (róka).
5. Fogas, szürkés, kószál a mezőn, borjút, bárányt keres. (farkas).
6. Fehér labda gurul a pálya közepén. (mezei nyúl).
1. Kulcsszó: Aki ügyesen átugrik a fák között
És felrepül a tölgyfák közé?
Ki a diót egy mélyedésbe rejti,
Gombát szárítunk télre? (mókus)
(23., 24., 25., 26., 27., 28., 29., 30., 31., 32., 33., 34., 35. DIA)
Játék "Játsszunk és találgassunk."
- Most el fogom olvasni a kuplékot, és ki kell találnod, melyik állatról beszélünk, és ne tévedj.
A sűrűben felemeltem a fejem,
Üvölt az éhségtől (zsiráf - farkas).
Összegömbölyödve, gyerünk, érintsd meg!
Minden oldalról szúrós (ló - sündisznó).
Fenyőfán, mint a dobon
Kopogtattak az erdőben... (kan - harkály).
Ki tud sokat a málnáról?
Lúdtalp, barna... (farkas - medve).
Lányok és fiak
Megtanít morogni... ( csalogány - disznó ).
Énekelj egy dalt a hold alatt
Ült egy ágon (medve - csalogány).
Ki szeret rohangálni az ágakon?
Természetesen vörös (róka - mókus).
Ki ver úgy, mint egy dob?
Fenyőfán ülve (kos - harkály).
Tél az odúban
Egy bozontos, bottalpú férfiról (elefánt - medve) álmodik.
A leggyorsabb a félelemtől
Rohanó (teknős – nyúl).
- Srácok! Bárhol is vagy: az erdőben, a sztyeppén, a folyó és a tenger partján, mindenhol madarakkal találkozhatsz. A madarak hűséges barátaink. Elpusztítják a káros rovarokat. Milyen madarak találhatók a környékünkön? Verebek, varjak, pacsirta, pacsirta, fürjek, galambok, fecskék, seregélyek, sirályok, gázlómadarak, libák. Vannak ragadozó madarak is: sárkányok, baglyok, baglyok, rétisasok.
Játék "Rejtélyes madarak". (36., 37. DIA)
- Megfejteni a madarak nevét.

ROSOKA AVSO
DOZDR VREOSKTS
BERVOI NISIATS
RKUBTE TEYADL
VI. Óra összefoglalója
– Így megismerkedtünk vidékünk természetével. Mi újat tanultál ma az órán? Mi a régiónk területe? Milyen növényekkel és állatokkal találkoztál ma? Nagyon szeretném, ha szeretnéd kis hazádat és megőriznéd szépségét, gazdagságát. Vigyázzon a természetre, amely magában foglalja az állatokat, növényeket, levegőt, vizet és még sok mást. Végezetül szeretném, ha hallgassa meg a „Vigyázz a természetre” című verset. (felkészült tanulók verset olvasnak) (38. DIA)

Láttad, hogy a hattyúkat lövik?
Láttad őket leesni?
Mondd, mi lenne, ha a madarak tudnák
És ha megértenék,
Hogy repülésük búcsú lesz,
Az emberek hajnalban lelövik őket,
Mondd, nem repülnének?

Valószínűleg, még ha tudták is
És még ha megértették is,
Még mindig felfelé szárnyalnának.
Hiszen az ég az ő elemük!
Hiszen a mennyország az ő szabadságuk!
Hiszen az ég az egész életük!
És az égen egy daru nyáj.
Olyan szomorúan forog a föld felett.
Föld... Mondd, mi történne vele,
Mikor hallgatnak el rajta a madarak?
Akkor az ég halottá válna.
És - csend az üres réteken,
És talán néhány füles kenyér
Nem lenne fülük a mezőn.
És nincs több bástya a mezőn,
És a sáskák rajok.

Nem akarok egy ilyen világot
Ahol minden olyan szürke, olyan unalmas...
Térj észhez, térj észhez, ember.
Az életed nem tart sokáig a földön.
De mit hagyunk magunk mögött?
És hogyan fogjuk itt magunkat dicsőíteni?
Hajnalban megölte a madár?
Ég a fekete erdő?
És egy hatalmas szeméttelep?
Vagy fergeteges légkör?
Vagy egy folyó döglött csótányokkal?
Leperzselt füves mezők?
Térj észhez, térj észhez, ember!
Adósai vagytok a természetnek
És legyen dicsőséges a korod
Illatos fű a réten.
És a madarak trillája, vidám és csengő,
És a tavasz zajos csobbanása,
És vékony hegyi hamufürtök,
És a búzavirág kék szeme,
És a fűszernövények friss illata,
És zajosak a ligetek, és a tölgyesek...

Ez a lecke a 3. osztályos „Kubanovdeniya” tanfolyamon alapul. Óra témája: A szülőföld természete.
A kubai tanulmányok az egyik legnehezebb és legérdekesebb tantárgy az általános iskolában. Ez a tantárgy azért érdekes, mert mind a tanár, mind a diák megfigyelő, szakértő, és részt vesz a keresési tevékenységekben.
Ebben a leckében a gyerekek belépnek a szülőföldjük természetével kapcsolatos tudás világába. Megismerkednek a krasznodari régió földrajzi elhelyezkedésével, a növény- és állatvilág sokszínűségével.
Ez az óra sokféle anyagot (verseket, találós kérdéseket, fejtörőket, keresztrejtvényeket) tartalmaz, amelyek segítségével a tanár egy érdekes órát vezet, és a tanulók játékos formában sajátíthatnak el új ismereteket.

1. rendszer (speciális technológia és vállalkozás)

dátum __________ Osztály_____

Óra témája __________________________________

Az óra típusa

Az óra célja ___________________________________

Z

Tábla tervezési vázlat

az óra céljait:

    nevelési;

    fejlesztés;

    nevelési;

Óra módszerek:

A munka tárgya:

Interdiszciplináris kapcsolatok:

Anyagi és műszaki berendezések:

Irodalom tanároknak:

Irodalom tanórán kívüli olvasmányokhoz diákoknak:

Az óra menete (hozzávetőleges szakaszok és időpont):

1. Szervezési rész - 5 perc.

2. Új anyag bemutatása - 15 perc.

3. Gyakorlati munka (Bevezető tájékoztató) - 10 perc.

4. Önálló munkavégzés (Rutinoktatás) – 40 perc

5. Végső eligazítás (összefoglaló) - 10 perc.

6. Házi feladat – 5 perc.

7. Munkahelyi takarítás – 5 perc.

Jegyzet. Az óra alatt aláírják:

    Ellenőrző kérdések (javasolt tanulói válaszok);

    Célzott végigjátszások;

    A gyakori hibák megelőzése;

A jegyzetek tartalmazzák mindazokat a diagramokat, táblázatokat, rajzokat stb., amelyeket a tanulónak javasolnak kitölteni, vagy amelyeket a tanár használni fog az anyag magyarázatához (például rajzok vagy rajzok a táblán).

2. rendszer (a képzőművészet szakterületére)

    Osztály, dátum, esemény

    A negyedév általános témája.

    Óra témája.

    Az óra típusa.

    Az óra célja és céljai:

      nevelési;

      nevelési;

      fejlesztés.

    Az órán használt formák és módszerek.

    Felszerelés a tanár számára.

    Felszerelés diákoknak.

    Feladat a tanulók számára (fogalmazás).

    Vizuális, irodalmi, zenei sorozat.

    Irodalom tanároknak.

    Óraterv idő szerint.

    A tábla kialakításának vázlata.

    Az órák alatt:

3. függelék

Lecke önelemző séma

    Az óra témája, célja és céljai.

    A tanár általános értékelése önmagáról (kielégítő, nem kielégítő).

    Értékelje a célokat és célkitűzéseket:

    a célok megvalósultak-e;

    hogyan sikerült elérni;

    mi segítette vagy hátráltatta a célok elérését.

Írja le az anyag mennyiségét:

  • van-e elegendő anyag a cél eléréséhez vagy sem;

    az anyag idő szerinti elosztása (maradt idő vagy nem elég);

    támaszkodik-e bármilyen korábbi tudásra;

    az egyéni sajátosságok (tanulás minősége) figyelembe vétele.

Az alkalmazott módszerek jellemzői és alkalmazásuk hatékonyságának értékelése:

  • hangoztassa a módszereket; eszközök, technikák;

    miért választották ezeket a konkrét módszereket;

    hatásos vagy nem.

A tanulói tevékenység értékelése:

  • amely befolyásolta a tevékenységet.

    Általános következtetések a leckéből:

    mit szeretnél másképp csinálni;

    mi tetszett, mi nem tetszett;

    fejezze ki érzéseit.

Egy jó, hasznos leckét nem lehet megtanítani felkészülés nélkül. Ezért olyan fontos előre átgondolni a lépését. A szövetségi állam általános alapképzési szabványa hangsúlyozza, hogy az oktatási folyamatot úgy kell megszervezni, hogy a tanulók általános kulturális, személyes és kognitív eredményeket érjenek el. Ezért számos általános követelmény van az óraterv elkészítésére vonatkozóan.

Mi az a lecke összefoglalása?

Minden hozzáértő tanár az óra megtartása előtt óratervet készít. Mit jelent ez a kifejezés? A diákkortól kezdve mindenki megszokta, hogy összefoglaló az éppen meghallgatott információ írásban. A tanári világban minden más. A vázlatot (vagy más szóval az óratervet) előre elkészítik, és egyfajta támogatásként, tanácsként szolgál a tanár számára. Ez egy összegyűjtött információ arról, hogy miről szól a lecke, hogyan épül fel, milyen jelentést hordoz, mi a célja, és hogyan érhető el ez a cél.

Miért kell óratervet készíteni?

Mindenekelőtt a tanárnak óratervre van szüksége. Ez különösen igaz a fiatal tanárokra, akik tapasztalat hiányában összezavarodhatnak, elfelejtenek valamit, vagy nem vesznek figyelembe. Természetesen, ha előre alaposan átgondolják, hogyan adják át az információkat a tanulóknak, milyen gyakorlatokkal konszolidálják és gyakorolják, akkor az asszimilációs folyamat sokkal gyorsabban és jobban megy.

Az órajegyzeteket gyakran be kell mutatni az igazgatónak, mert ez közvetlenül tükrözi a tanár munkáját, hogyan felel meg a tanítási módszertan az iskolai követelményeknek és a tantervnek. A jegyzetekből jól láthatóak a tanár erősségei, módszertani hibái, hiányosságai.

Elsődleges követelmények

Nehéz olyan általános követelményeket felállítani, amelyeknek minden óratervnek meg kell felelnie. Hiszen sok múlik a gyerekeken, életkorukon, fejlettségükön, az óra típusán és persze magán a tantárgyon is. Az orosz nyelv óravázlata alapvetően el fog térni az óratervtől, például a minket körülvevő világra vonatkozóan. Ezért a pedagógiában nincs egységes egységesítés. De számos általános követelmény van arra vonatkozóan, hogy hogyan nézzen ki egy óraterv:


Mire érdemes még odafigyelni?

Általános szabály, hogy az óraterv elkészítésekor a tanárnak minden apró részletet át kell gondolnia. Legfeljebb mennyi időt fordítanak a terv egyes pontjainak megvalósítására. A tanár által elmondott összes megjegyzést le kell írni, és meg kell adni a tanulóktól elvárt válaszokat. Minden kérdést, amit a tanár fel fog tenni, szintén világosan meg kell fogalmazni. Érdemes lenne külön feltüntetni, hogy milyen eszközökkel kell dolgozni az órán. Ha az órán valamilyen szóróanyagot használnak, vagy a tanár az áttekinthetőség kedvéért prezentációt, képeket stb. mutat, mindezt nyomtatott és elektronikus formában is csatolni kell az órai jegyzetekhez. Az összefoglaló összefoglalóval és házi feladattal záruljon.

Hogyan készítsünk helyesen egy vázlatot?

A tanár bármilyen formában tervet készíthet magának. Ezek lehetnek egyszerű jegyzetek, egyedi sorok, mondatok vagy részletes forgatókönyv. Néhányan vázlatosan ábrázolják a szükséges információkat. Ha feljegyzéseit elöljáróinak áttekintésre kell benyújtania, a legáltalánosabb űrlap egy táblázat. Nagyon kényelmes és vizuális.

Példa rövid vázlat készítésére

Rövid óraterv. 5. osztály

Tétel: Orosz nyelv.

Tantárgy: melléknév.

Az óra típusa: kombinált.

Az óra célja: bevezetni a tanulókat egy új beszédrésszel.

Főbb célok:

  • beszédkészségek és képességek fejlesztése;
  • gyakorolja a szavak összehangolásának képességét.

Felszerelés: tábla, kréta, szórólapok, táblázatok.

Az órák alatt:

  • Idő szervezése;
  • házi feladat ellenőrzése;
  • új anyag magyarázata (szabályok elolvasása, velük való munka, gyakorlatok elvégzése az anyag megszilárdítására);
  • a tanult anyag ismétlése;
  • az óra összegzése, a tanulók tudásának felmérése;
  • házi feladat.

Kérjük, vegye figyelembe, hogy az óra minden pontját a tanárnak részletesen le kell írnia az egyes megjegyzésekig. Ezen túlmenően, az egyes tételekkel szemben meg kell írni az egyes tételekhez rendelkezésre álló maximális időt. Így nem áll elő az a helyzet, hogy az óra véget ér, és csak a fele készült el annak, amit a tanár tervezett.

Nem lesz minden hang egyforma. A tanulók életkora nagyon fontos, amikor óratervekről beszélünk. A 6. osztály például szabványos formában képes felfogni az új információkat. Ilyenkor a tanár elmagyarázza a szabályt, felírja a táblára a fontos anyagokat, majd egy sor tevékenységet ajánl fel a tanultak gyakorlására és megszilárdítására. A 2. osztály esetében ez a lehetőség hatástalan lesz. A gyerekeknél szokás az újdonságokat játékos formában, vagy vizuális anyagok segítségével bemutatni.

Adjunk egy példát egy másik összefoglalásra.

Angol óravázlat, 7. osztály

Tantárgy: a lefedett nyelvtani anyag ismétlése.

Az óra típusa: kombinált.

Az óra célja: megszilárdítsa a megszerzett készségeket a mondatok közvetlen beszédről közvetett beszédre történő fordításával kapcsolatban.

Főbb célok:

  • kommunikációs készségek fejlesztése;
  • csapatban való munkavégzés képességének fejlesztése;
  • fejlessze azt a képességet, hogy kiemelje a tanult anyagban a legfontosabb dolgot.

Felszerelés: tábla, kréta, bemutató, magnó.

Az órák alatt:

  • Idő szervezése;
  • fonetikus bemelegítés;
  • lexikális bemelegítés;
  • a lefedett anyag ismétlése (gyakorlatok, önálló munka, csapatmunka);
  • házi feladat ellenőrzése;
  • a lecke összegzése;
  • házi feladat.

Amint ebből a példából is látható, az óraterv pontjainak nincs egyértelmű elhelyezkedésük. A szokásos házi feladat-ellenőrzés elvégezhető az óra elején, közepén vagy akár a végén is. A tanárnak az a legfontosabb, hogy ne féljen kísérletezni, kitalálni és minden tanórába valami újat vinni, hogy az óra érdekes és különleges legyen a gyerekek számára. Úgy, hogy nagyon várják. Attól függően, hogy melyik típust választjuk, az óraterv függ. A 7. osztály (ellentétben például a fiatalabb iskolásokkal) lehetővé teszi az óra nem szabványos felépítését. A tanultak megismétlése megvalósítható játék vagy verseny formájában. Lehetőséget adhat a tanulóknak, hogy önálló munkával megmutassák képességeiket. A lényeg az, hogy megértsük, milyen típusú tevékenység alkalmas egy adott osztályra, egy adott tanulócsoportra (figyelembe kell venni az életkort és az osztály általános teljesítményét).

Összegezve

Tehát foglaljuk össze a fentieket. A lecketerv összeállításának lépésről lépésére a következőképpen néz ki:

  1. Tantárgy/osztály.
  2. Amolyan lecke.
  3. Az óra témája.
  4. Cél.
  5. Fő célok.
  6. Felszerelés.
  7. Az órák alatt:
  • szervezési pillanat, bemelegítés stb. (elkezdjük részletesen leírni a tanár és a diákok beszédét);
  • házi feladat ellenőrzése;
  • új anyag bevezetése, fejlesztése;
  • a tanultak megszilárdítása, ismétlés.

8. Összegzés.

Az óra szakaszai tetszőleges sorrendbe rendezhetők, kiegészíthetők, illetve a tanóra során szelektíven bemutathatók.

Ne felejtsük el, hogy először is a jegyzetekre nincs szükség a hatóságoknak, nem az igazgatónak, nem az igazgatónak és nem a diákoknak. Ez egy munkaeszköz és egy tanársegéd. És itt nem a tapasztalat vagy a helyszíni kísérletezési képesség kérdése. Senki sem zavarja, hogy valami újat és egyedit vigyen a leckébe. A tanár tud viccelni, példát mondani az életből (és persze ezt nem szabad a jegyzetekbe beleírni). De minden esetben jelen kell lennie egy óratervnek. 8., 3. vagy 11. osztályod van – nem számít! Az osztály aktív vagy passzív, „menet közben” felfogja, vagy hosszas magyarázatot igényel – mindegy! Legyen szabály – készítsen tervet minden óra előtt. Biztosan nem lesz felesleges.

„Hogyan készítsünk helyes óratervet”

A terv – vázlat az erőforrások optimális elosztása a kitűzött célok, tevékenységek (folyamatok halmaza) eléréséhez, amelyek a jövőbeni célok (feladatok) és cselekvésekhez kapcsolódnak. Matematikai szempontból tervezés olyan függvény, amelynek egyik argumentuma időbe telik.

Még A. Fayol is azonosította a tervezés négy alapelvét, ezeket a jó cselekvési program általános jellemzőinek nevezte.

1. Az egység elve azt javasolja, hogy a tervezésnek egy szervezetben szisztematikusnak kell lennie. A rendszer az egymással összefüggő elemek halmazának meglétét és fejlődésük egyetlen, közös célokra összpontosító irányának jelenlétét jelenti.

A tervezés elemei egy szervezetben az azt alkotó egyes részlegek és a tervezési folyamat egyes részei.

2. Részvételi elv szorosan összefügg az egység elvével. Ez az elv azt jelenti, hogy a szervezet minden tagja részt vesz a tervezett tevékenységekben, függetlenül az általa betöltött pozíciótól és funkciótól. Vagyis a tervezési folyamatba mindazokat be kell vonni, akiket közvetlenül érint. A részvétel elvén alapuló tervezést participatívnak nevezzük.

3. Folytonosság elve feltételezi, hogy:

    a tervezési folyamatot a vállalkozásnál folyamatosan, a megállapított cikluson belül kell végrehajtani;

    a kidolgozott terveknek folyamatosan cserélniük kell egymást (a második - az első helyettesítésére, a harmadik - a második helyettesítésére stb.).

A tervezés folytonosságának második feltételét - a tervek folyamatos egymás utáni nyomon követését - a cégek főszabály szerint teljesítik. Ugyanakkor gyakoriak a tervezési folyamat megszakításai: a cégek az év egy részében tervet dolgoznak ki, jóváhagyják, és a következő időszakra leállítják a tervezést.

4. A rugalmasság elve a folytonosság elvéhez kapcsolódik, és abban áll, hogy a terveknek és a tervezési folyamatnak lehetőséget adunk arra, hogy előre nem látható körülmények bekövetkezte miatt megváltoztassák irányukat.

A rugalmasság elvének érvényesüléséhez olyan terveket kell készíteni, amelyeken változtatásokat lehet végrehajtani, összekapcsolva a változó belső és külső feltételekkel.

Ezért a tervek általában tartalmaznak bizonyos tartalékokat.

A tartalékok tervezésének azonban vannak bizonyos korlátai:

    a mutatókban szereplő tartalékok nem lehetnek túl nagyok, különben a tervek pontatlanok lesznek;

    az alacsony tartalékok a tervek gyakori változtatásával járnak, ami összemosza a vállalat működési irányelveit.

5. Precíziós elv azt jelenti, hogy minden tervet olyan pontossággal kell elkészíteni, amely kompatibilis egy bizonyos mértékű bizonytalansággal.

Vagyis a terveket olyan mértékben kell pontosítani, részletezni, amennyire a társaság tevékenységének külső és belső feltételei ezt lehetővé teszik.

Vázlat lecke - ez a tanár kreatív gondolatának tükre, amely képes a tanulók tevékenységének fokozására a tudás alapjainak kreatív asszimilációja érdekében.

Az órák tartalma a tantárgytól és az óra típusától függően változik. De a hozzáértő vázlatterv elkészítésének alapelvei minden esetben ugyanazok. Tudnia kell, hogy milyen típusú jegyzetek léteznek, és melyik típust kell használni egy adott helyzetben.

Terv összefoglalója. Egy ilyen összefoglaló egy már elkészített anyagterv alapján készül. A terv összefoglaló több pontra és alpontra oszlik. A jegyzetelés során minden címsor szöveggel egészül ki, hogy az egyes tételek tartalma a lehető legnagyobb mértékben kiderüljön. A tervezett vázlat különösen hasznos szeminárium vagy nyilvános beszéd összeállításánál.

Sematikus vázlat. A sematikus vázlat minden pontja kérdő mondatok formájában jelenik meg, amelyekre válaszolnia kell. Minden pontot a lehető legrövidebben (2-3 mondat) kell közölni.

Szöveges összefoglaló. Ez a fajta összefoglaló gazdagabb, mint a többi, és a forrásból származó idézetekből és kivonatokból áll. A szöveges összefoglaló könnyen kiegészíthető vázlattal, tézisekkel, kifejezésekkel. Általában tudomány vagy irodalom tanulmányozására használják, vagyis ahol fontosak a szerzői idézetek. A szöveges összefoglaló összeállítása azonban nem egyszerű feladat. A lényeg az, hogy pontosan meg kell határoznia, melyik idézet az igazán fontos, és melyik szövegrész adja át a legjelentősebb információt.

Ingyenes összefoglaló. Az ingyenes jegyzeteket azok használhatják, akik az anyag bemutatásának minden egyéb módját már elsajátították. Az ilyen feljegyzések idézeteket, téziseket, kivonatokat, kifejezéseket és egyéb, más típusú jegyzetekben rejlő elemeket tartalmaznak.

Tematikus összefoglaló. Az ilyen típusú prezentáció célja egy konkrét probléma feltárása, miközben több forrást használunk egyszerre. Ennek az összefoglalónak a segítségével elmélyülten elemezheti az adott témát, és különböző szemszögekből tanulmányozhatja a feltett kérdéseket. A tematikus összefoglaló összeállításához azonban készüljön fel sok irodalmi forrás feldolgozására.

Szeretném megállni, és lépésről lépésre leírni az óraterv elkészítését, mint a tanári tevékenység alapját. A részletes, részletes terv segít a leckét a lehető leghatékonyabban levezetni, időt takarít meg, és lehetővé teszi, hogy gyorsan elérje céljait. A világosan felépített óraszerkezet segít a tanulók figyelmének az egész óra alatt lekötni.

Az óraterv tükrözi a tanult anyag mennyiségét és tartalmát, az órai szakaszok sorrendjét, a tanulói tevékenységek típusait, felszerelését és a házi feladatok mennyiségét.

Felépítése a tanár személyiségétől, munkájától és a tanulói létszámtól függ. A tervet összefoglaló, tézisek formájában lehet elkészíteni, a forma legyen kényelmes a tanár számára. Itt tanácsokat, ajánlásokat adhat, követelményeket támasztanak a tartalommal szemben, ahol mindent át kell gondolni.

1. lépés: lecke téma

Az óra témája mindig az éves óratervben kerül feltüntetésre, a tematikus tervekből átkerülve, konkrétnak, világosnak és határozottnak kell lennie.

Lépés II. Az óra céljai

A modern módszerek nem igénylik a célok tanítási, nevelési és fejlesztői felosztását. De a fiatal tanárok számára kényelmesebb a régi, bevált módszert használni, és egyértelműen megkülönböztetni az óra céljait három pozícióba:

Nevelési célok. Ezek lehetnek olyan célok, mint:

Adj ötletet...;

Összefoglalja és rendszerezi az ismereteket a....-ról;

Ismertesse meg a tanulókkal (fogalom, szabály, tények, törvény stb.)

Készségek fejlesztése (például lírai szöveg elemzése).

Nevelési:

A hazaszeretet, az emberség, a kemény munka, az idősek tisztelete, az esztétikai ízlés, az etikai normák és a fegyelem érzését kelteni a tanulókban.

Fejlődési. Íme olyan célok, amelyek segítenek fejleszteni a tanulók memóriáját, képzelőerejét, gondolkodását, kognitív készségeit, akaratát, függetlenségét és kommunikációját. Ha az óra csoportmunkát biztosít, akkor jelezheti, hogy a fő fejlesztési cél a csapatmunka megtanítása, álláspontjának kifejezése és megvédése, valamint a kommunikációs készségek fejlesztése lesz.

Lépés III. Tervezett feladatok

Fel van tüntetve, hogy a tanulónak milyen minimális ismereteket és készségeket kell elsajátítania az óra során. A tervezett feladatokat össze kell vetni az Oktatási Minisztérium által évfolyamonként és tantárgyanként megjelölt tanulói tudás- és készségek követelményeivel.

lépés: IV. Az óra típusa és formája

Előfordulhat, hogy nem szerepelnek a tervben, de minden alkalommal tisztázni kell magadnak, hogy ez magyarázó lecke, beszélgetés lecke lesz-e, vagy nem szabványos/kombinált leckét céloz.
A kényelem kedvéért példákat adunk a leggyakoribb óratípusokra és -formákra.

Az órák fajtái és formái

1. Óra az új anyagok bevezetéséről.

Formái: beszélgetés, problémaóra, előadás.

2. Lecke a tanultak megszilárdítására.

Formái: játékok, versenyek, KVN, utazás, haszonelőadás, eligazítás, aukció, mese, eligazítás, előadás stb.

3. Óra az új ismeretek és készségek gyakorlati alkalmazásáról.

Formái: ugyanazok, mint a konszolidációs óráknál. Lehetőség van kutatóórák, laboratóriumok, kreatív műhelyek, versenyek, tesztelések, kirándulások stb.

4. Az ismeretek általánosításának és rendszerezésének órája.

A forma szabadon választható, a tanár kérésére.

5. Próbaóra.

Formák: hagyományos tesztek, tesztek, diktátumok, esszék és kreatívabb típusok: szemináriumok, tájékoztatók vagy konzultációk.

6. Integrált tanórák. A nyomtatványok ingyenesek, mivel egy órán 2 vagy több tantárgy vesz részt.

V. lépés. Berendezés

Itt van felsorolva minden, amit a tanár használni fog az órán. Ezek multimédiás prezentációk, festmények reprodukciói, hang- és videoanyagok, vizuális és szóróanyagok.

VI. lépés. Az órák alatt

1. Szervezési mozzanat– minden tanóra kötelező szakasza. Segít koncentrálni a tanulók figyelmét, meghatározni higgadtságukat és felkészültségüket az órára.

2. Házi feladat ellenőrzése. A tapasztalt tanárok mindennap gyakorolják a házi feladatok ellenőrzését. Ez nem csak abban segít, hogy ellenőrizze, mennyire tanulta meg az előző témát, hanem emlékezteti az osztályt az előző leckék főbb pontjaira.

Ez alól kivételt képeznek a kontrollórák.

3. A tanulók tudásának frissítése a témában. Ez a szakasz nem kötelező, de nagyon népszerű az oktatási módszerekben. Az aktualizálás segít a tanulóknak ráhangolódni a téma felfogására, és azonosítani a leckében megvitatandó kérdések körét. Emellett az aktualizálás lehetővé teszi az óra gyakorlati céljának kitűzését.

Például P. Csajkovszkij „Az évszakok” című szerzemény hallgatása aktiválja a képzeletet, és felkészíti a hallgatókat arra, hogy az évszakokról fogunk beszélni.

4. Az óra témájának és célkitűzéseinek meghirdetése. A tanár maga határozhatja meg az óra témáit és céljait. Vagy rávezetheti a tanulókat erre egy előzetes beszélgetés során, létrehozva egy klasztert vagy minitesztet.

5. Az óra fő része.

A lecke ezen része a lecke típusától és formájától függően változik. De a felépítés elve ugyanaz: az egyszerűtől a bonyolultig, az általánostól a konkrétig.

6. Összegzés. Ez a lépés nem kötelező. Sok tanár ezt a szakaszt reflexióval helyettesíti. Fontos, hogy a tanár megértse, mit tanultak a tanulók, milyen kérdések maradtak tisztázatlanok, és milyen problémák maradtak megoldatlanok.

7. Osztályozás. Ez a lépés magától értetődő. Csak egy tisztázás van. Az osztályzatokat maga a tanár adhatja, elemezve és értékelve a tanulók munkáját az órán. Az utóbbi időben egyre inkább elterjedt az önértékelés vagy az összesített pontrendszer. Ebben az esetben a tanulók értékelik saját munkájukat.

8. Házi feladat.

Hagyományosan ezt a szakaszt az óra végéig hagyják. De a házi feladatot az óra elején és közepén is fel lehet adni. Különösen akkor, ha házi feladatot írnak ki, például egy esszét, egy esszét vagy egy laboratóriumi vizsgálatot. Ebben az esetben a tanár előre felhívja a figyelmet arra, hogy az órán kialakított pontok fontosak lesznek a házi feladat elkészítésekor.

A modern módszertan a kötelező feladaton túl azt javasolja, hogy a hallgatók számára komplexebb szintű, vagy kreatív képességek fejlesztését célzó lehetőségeket kínáljanak. Például ne csak tanuljon meg egy verset, hanem készítsen kollázst, rajzoljon képet egy témáról, vagy készítsen jelentést vagy prezentációt.

P.S.

Ne feledje, hogy minden leckének tartalmaznia kell egy „lelket”. Ez lehet egy érdekes tény, egy nem szabványos feladat, egy szokatlan formája az anyag bemutatásának, egy érdekes epigráf - valami, ami hozzájárul a hallgatók érdeklődéséhez.



Betöltés...