emou.ru

מידע ומתודולוגי בנק בין-אזורי של מוסדות פיננסיים מרכזיים. כיצד ליצור מערך שיעור: הוראות שלב אחר שלב שלב ג'. משימות מתוכננות

מוסד חינוך ממלכתי עירוני

בית ספר תיכון בסיסי מלינובסקאיה

הערות לשיעורי ספרות
בכיתה ה'

"א.א. Fet. מילה על המשורר.

שיר "גשם אביבי"

מוּכָן

מורה לספרות

קוזינה יקטרינה אלכסנדרובנה

עם. אָדוֹם הַחֲזֶה
שנת הלימודים 2013-2014

שיעור ספרות בכיתה ה' בנושא:א.א. Fet. מילה על המשורר. שיר "גשם אביבי" (שימוש בטכנולוגיה לפיתוח חשיבה ביקורתית באמצעות קריאה וכתיבה).

סוג שיעור : שיעור ב"גילוי" ידע חדש.

מטרת הפעילות:פיתוח אצל התלמידים מיומנויות ליישם שיטות פעולה חדשות.

מטרות השיעור:

Ι. חינוכי:לנתח את שירו ​​של פט "גשם אביבי", לפתח את היכולת לנתח טקסט של יצירת אמנות; לפתח את היכולת להסיק מסקנות; ליצור רעיון של הדימויים האמנותיים של יצירה בהתבסס על השוואה של דימויים מילוליים וגרפיים (איורים, רישומים, אשכולות); להעשיר את אוצר המילים שלך.

אני. חינוכי: לפתח את הדיבור בעל פה של התלמידים; מיומנויות של ניתוח טקסט פיוטי; לפתח את היכולת להכליל את הנלמד.

אני II. חינוכי:לטפח יחס רגיש למילה האמנותית; היכולת לראות את החריג ברגיל.

UUD אישי : גיבוש יחס מכבד לדעות אחרות; פיתוח חשיבה, תשומת לב, שמיעה פונמית; פיתוח עצמאות ואחריות אישית לתוצאות הפעילות של האדם, רצון טוב.

תוצאות מטא-נושא:

  • UUD רגולטורי:לגבש באופן עצמאינושא ומטרות השיעור; יש את היכולת להגדיר מטרות.
  • UUD קוגניטיבי:לפתח את היכולת להבין את חשיבות הקריאה להמשך ההשכלה, להבין את מטרת הקריאה; לציין את תוכן הטקסט הנקרא.
  • UUD תקשורתי:לפתח את היכולת לטעון את הצעתך, לשכנע ולהניב; לפתח את היכולת לנהל משא ומתן ולמצוא פתרון משותף; לשלוט במונולוג ובצורות דיבור דיאלוגיות; להקשיב ולשמוע אחרים.

שיטות: חיפוש בעיות (מעורר ומוביל לדיאלוג), שיטת עבודה עצמאית עם טקסט, שיטה ויזואלית (הצגה).

טכניקות: דיאלוג, קריאה אקספרסיבית עם הערות, בניית אשכולות, הידור של טבלת ZUH, סקר חזיתי, syncwine.

במהלך השיעורים

  1. רגע ארגון.
  2. מתכוננים לעבודה.

תסתכל על השורש - קוזמה פרוטקוב

הרהור על מילים, זיהוי מהותן.

למה אתה חושב שאנחנו מתחילים את שיעור הספרות עם האמירה הזו של קוזמה פרוטקוב?

תשובות התלמידים.

3. הזמנה לגשם.

ועכשיו אני רוצה להזמין אותך לגשם. מה לדעתך אומרת ההזמנה הזו?

תשובות תלמיד

אני לא מזמין אותך לבד, אלא ביחד עם אדם מפורסם. הנה הדיוקן שלו.

(דיוקן של Fet מופיע בשקופית)

אומרים שקול הגשם טוב לחשוב על משהו. מקשיבים לגשם, נסו לנחש איזה סוג אדם הוא, מה הוא עושה, באילו תכונות הוא ניחן.

מתנגנת הקלטה של ​​קול הגשם,

תשובות התלמידים לשאלה שנשאלו כתובות על הלוח.

אז, כמעט צדקת באפיון האדם, המשורר הרוסי המפורסם AA Fet.

למה אתה חושב שפט ואני היינו בגשם?

תשובות תלמיד.

תראה, השיעור כבר התחיל, ועדיין לא קבענו את נושא השיעור שלנו ומטרותיו.

תשובות וניחושים של תלמידים לגבי נושא השיעור (כתוב על הלוח).

המורה מסכם את השיעור, נושא השיעור נרשם במחברות ומוצג בשקופית.

קביעת מטרות השיעור (התלמידים כותבים על הלוח).

היכרות עם הביוגרפיה של Fet (סיפורו של המורה)

התלמידים משלימים את המחצית הראשונה של התרשים ומציינים מה הם יודעים על A.A. חֲגִיגָה.

התלמידים מקבלים 2-3 דקות לעבוד, ואז הם מאזינים להקלטות.

אפאנאסי פט נולד בשנת 1820 ממש במרכז רוסיה - באזור אוריול. הוא זכר את אביו כקשוח, קמצן מחיבה. אמו של המשורר הייתה אישה ביישנית וכנועה. ללא חום של ההורים, אפנסי הקטן בילה שעות שלמות עם המשרתים. הוא אהב במיוחד לבקר בחדר הבנות. בערבים התיישבו המשרתים ליד הסביבון, ולא היה סוף לסיפורים ולאגדות: על ציפור האש, על בן הים...

כשהילד גדל, בהדרכת אמו, שהייתה גרמנייה מלידה, הוא למד לקרוא ולכתוב גרמנית. וכשהתחלתי לקרוא ברוסית, התעניינתי בלהט בשירתו של א.ס. פושקין.

חיי בית הספר החלו עבור פט בגיל 14. הוא נשלח לפנסיון של קרומר הגרמני. מה שהבדיל אותו משאר תלמידי בית הספר היה המתנה חסרת המנוחה שלו לשירה.

בחורף 1837, אביו של פט הגיע במפתיע לפנימייה ולקח את הילד למוסקבה כדי להתכונן לכניסה לאוניברסיטה. כשהגיע הזמן למבחנים, פט עבר אותם בצורה מבריקה. הוא התקבל לפקולטה למשפטים, אך עד מהרה עבר למחלקה המילולית של הפקולטה לפילוסופיה. אבל גם כאן הוא מחפש את ההתבודדות וכותב שירה במחברת היקרה שלו.

בשנתו השנייה, כשהמחברת התחדשה ביסודיות בשירה, החליט פט להגיש אותה לאנין שירה מנוסה. הוא מסר מחברת עם שירים להיסטוריון המפורסם מ.פ. פוגודין, שאיתו חי באותה תקופה הסופר הנפלא נ.ו.גוגול. שבוע לאחר מכן, מ"פ פוגודין החזיר את השירים לפט במילים: "גוגול אמר שזה כישרון ללא ספק". ובסוף 1840 יצא לאור אוסף השירים הראשון של פט, אותו פרסם בכסף שאול. בעמוד השער היו רק האותיות הראשונות של שם פרטי ומשפחתו של המחבר - א.פ.

עד מהרה החלו מגזינים רבים לפרסם את שיריו של פט. הוא צבר מעריצים רבים בקרב אניני שירה.

התלמידים בונים טבלת ZUH וממלאים אותה.

השיר "גשם אביבי" נכתב על ידי המשורר ב-1818.

ועכשיו אני מזמין אתכם לחשוב על השאלה: אילו אסוציאציות יש לכם למילה גשם (עבודה בזוגות, כל זוג מציע אסוציאציה מקורית משלו). בניית אשכול RAIN (על בסיס אגודות סטודנטים).

בואו נקשיב לשיר של פט.

קריאת שיר (הקלטה.) התלמידים מסמנים את המילים שהם לא מבינים.

ניתוח והסבר מילים (לאחר קריאה)

בניית מקבץ גשם לפי FET.

מה משותף לאשכולות התפיסה שלנו לגבי גשם ופטה וכיצד הם שונים? למה?

תשובות התלמידים (אנו מסבירים שפט תופס גשם בצורה שונה מאיתנו, כי הוא משורר; כדי לבטא את תפיסתו, המחבר משתמש באמצעי אקספרסיביות לשונית).

עבודה בזוגות.

ממלא את הטבלה. התלמידים מציינים את אמצעי הביטוי ונותנים דוגמה מהטקסט.

בדיקת עבודה בזוגות למילוי הטבלה.

אנו מציעים לסיים את השיעור עם RAIN syncwine

בסיום השיעור המורה, בעזרת התלמידים, מסכם את העבודה, משווה בין היעדים שנקבעו בתחילת השיעור ובין מה הם הגיעו.

התרשמות מהעבודה, מילוי דף ההערכה.

שיעורי בית

אם תלמיד רוצה לקבל

- "3-4", ואז מכין קריאה אקספרסיבית של השיר "גשם אביבי";

- "4-5", ואז מתכונן לקרוא את השיר בעל פה;

- "5", ואז הוא מחבר את שירו ​​על הגשם.

רשימת ספרות משומשת

1. V.Ya. ספרות קורובינה כיתה ה' ח-ב'Ivanov B.A., Petrov V.I. סִפְרוּת. כיתה י'-י"א. חלק 2.- M.: LLC "Education", 2006.

2. גריגורייב M.I. ניתוח טקסט פיוטי - מ': "אוצ'ניק", 2003.


חומרים בשימוש ומשאבי אינטרנט

1. קלטת וידאו "תרבות רוסיה. עידן הכסף", 2006
2. איבנוב I.S. "רוסיה הגדולה", תקליטור, 2007
3. שיר "רוסיה" (מילים מאת I. Morkovkin, לחן A. Zaikina)
4. http://sitename.ru

תצוגה מקדימה:

תאריך של________

תכנית - סיכום שיעור ספרות בכיתה ה'

נושא: כפי ש. פושקין "סיפור הנסיכה ושבעת האבירים"

מטרות ויעדים:

  1. ללמד קריאה מהורהרת של אגדה; עבודה על שפת יצירת אמנות;
  2. לפתח יכולות יצירתיות אצל ילדים, יכולת להעריך את הגיבור, להתחבר לחיים של שני עולמות ולעולמם שלהם.
  3. חינוך מוסרי: עקבו אחר מה מביאים גאווה אנושית, קנאה ואנוכיות אנושית, אילו קשיים מתגברים הגיבורים וכיצד האהבה עוזרת להם.

ציוד: דיוקן של א.ש. פושקין, איורים.

במהלך השיעורים.

  1. רגע ארגון.
  2. שלב הבקרה וההכנה

1. חימום: - מהו תאריך הלידה של א.ש. פושקין

מה היה שם המוסד החינוכי בו למד המשורר?

למה אנשים אומרים על פושקין "משורר גדול, מספר סיפורים, סופר פרוזה"?

"סיפור הנסיכה הישנה" של ז'וקובסקי ושל פושקין?

2. ניסוח נושאים ומטרות השיעור.

3. פתגמים ואמרות.

היום בכיתה אנחנו ממשיכים ללמוד אגדות. אני חושב שאתה יכול בקלות לקבוע אילו דמויות ובאילו מצבים הפתגמים האלה חלים:1. היכן שנולד האושר, שם מתרבות קנאה. 2. מי שמקנא באושר של מישהו אחר מתייבש. 3. אין מתיקות ואור לבן כשאין יקר. 4. אתה לא יכול להזמין את הלב שלך. 5. מוות לרע, אבל זיכרון נצח לטוב.לחבר יקר ועגיל.

בלי המתוקה, העולם מגעיל.

  1. עבודה על הנושא.
  1. קריאה סלקטיבית וניתוח האגדה לפי שאלות.

מה למדנו על דמותה של המלכה בתחילת הסיפור?

תגידי את האמת, גברת צעירה

באמת הייתה מלכה:

גבוה, דק, לבן,

היא תמיד הייתה ככה?

ולקחתי את זה במוחי ועם הכל;

אבל גאה, שביר,

מרצון ומקנא.

התבדחתי איתו באדיבות

והיא, כשהיא מתהדרת, אמרה:

"אור שלי, מראה! לאמר,

ספר לי את כל האמת:

האם אני הכי מתוק בעולם,

הכל ורוד ולבן?"

והמראה ענתה לה:

"אתה, כמובן, אין ספק;

את, מלכה, את המתוקה מכולם,

הכל סומק ולבן יותר."

אילו רגשות חוותה המלכה כאשר מראת הקסם דיברה על יופיה ועליונותה?

המלכה צוחקת

ומשכו בכתפיים

ותקרוץ את עיניך,

ותלחץ על האצבעות שלך,

ותסתובב, זרועות akimbo,

מביט בגאווה במראה.

מהי גאווה ואנוכיות?

ביציבה, במבט.

מה מעידה העובדה שהמלכה הייתה טובת לב ועליזה רק עם מראה?

כשהמלכה גילתה על היופי של הנסיכה?

מתכוננים למסיבת רווקות

הנה המלכה, מתחפשת

מול המראה שלך,

החלפתי איתו מילים:

"האם אני, תגיד לי, החמוד מכולם,

הכל ורוד ולבן?"

מה התשובה למראה?

"את יפה, ללא ספק;

אבל הנסיכה היא המתוקה מכולם,

הכל סומק ולבן יותר."

אֵיך המלכה השתנתהאחרי שלמדת על יופיה של הנסיכה?

כשהמלכה קופצת,

כן, ברגע שהוא מניף את ידו,

כן, זה יטרק על המראה,

זה ירקע כמו עקב!..

איך הדיבור השתנה מלכה, לאחר שלמדה על יופיה של הנסיכה?

"אוי, כוס שפל שכמותך!

אתה משקר לי כדי לזלזל בי.

איך היא יכולה להתחרות בי?

אני ארגיע את הטיפשות שבה.

תראה כמה היא גדלה!

כן. נשמתה של המלכה התמלאה קנאה שחורה. על מה היא שואלת את המראה שוב?

אבל תגיד לי: איך היא יכולה

תהיה יותר נחמד אליי בכל דבר?

תודו בזה: אני יותר יפה מכולם.

הסתובב בכל הממלכה שלנו,

אפילו כל העולם; אין לי אח ורע.

האין זה?" מראה בתגובה:

"אבל הנסיכה עדיין מתוקה יותר,

הכל יותר ורוד ולבן".

- מה עשתה המלכה כדי להיפטר מיריבתה?

מלא קנאה שחורה

זורקים את המראה מתחת לספסל,

היא קראה לצ'רנבקה למקומה

ומעניש אותה

לילדת השחת שלו,

חדשות לנסיכה במעמקי היער

וקושרים אותה, בחיים

תשאיר אותו שם מתחת לעץ האורן

להיטרף על ידי הזאבים.

מצא את הפרשנות של פושקין

האם השטן יכול להתמודד עם אישה כועסת?

אין טעם להתווכח. עם הנסיכה

כאן נכנסה צ'רנבקה ליער

והביא אותי למרחק כזה,

מה ניחשה הנסיכה?

ופחדתי פחד מוות

- מה הציל את הנסיכה בפעם הראשונה?

אהבתה של צ'רנבקה, ליבה הטוב.

טוב לב מציל את חייה של הנסיכה, אבל טוב לב הורס אותה. מה שאני מתכוון? (עזרה לצ'רניצה).

בואו נמצא תיאור של פגישתה של הנסיכה עם המלכה המחופשת ונקרא אותו.

... אוכמניות קבצן

מסתובב בחצר עם מקל

מגרש את הכלב. "לַחֲכוֹת.

סבתא, חכי קצת, -

היא צועקת לה מבעד לחלון, -

אני אאיים על הכלב בעצמי

ואני אהרוס משהו בשבילך."

  1. מפגש נקודות מבט: ***מסתבר שהפתגם נכון: אם אתה לא רוצה להזיק לעצמך, אל תעשה טוב לאנשים.

*** תמיד צריך לעשות טוב...

אתה צודק, אין טוב בלי בטנה כסופה. מי יודע, אולי הנסיך אלישע לא היה מוצא את הכלה שלו אם הכל לא היה קורה בדיוק ככה.

  1. שחזור פנייתו של אלישע לשמש:

"השמש שלנו! אתה הולך

כל השנה בשמיים, אתה נוהג

חורף עם אביב חם,

אתה רואה את כולנו מתחתיך.

אל תסרב לי תשובה?

לא ראית בשום מקום בעולם

האם את נסיכה צעירה?

  1. דרמטיזציה של פניית אלישע לירח

"חודש, חודש, ידידי,

קרן מוזהבת!

אתה עולה בחושך עמוק,

שמנמן, בהיר עיניים,

ולאהוב את המנהג שלך,

הכוכבים מסתכלים עליך.

אל תסרב לי תשובה?

האם ראית בכל מקום בעולם

האם את נסיכה צעירה?

  1. דרמטיזציה של פנייתו של אלישע לרוח.

"רוח, רוח! אתה חזק

אתה רודף אחרי להקות עננים,

אתה מעורר את הים הכחול

לכל מקום שאתה נושף באוויר הפתוח,

אתה לא מפחד מאף אחד

חוץ מאלוהים לבדו.

אל תסרב לי תשובה?

האם ראית בכל מקום בעולם

האם את נסיכה צעירה?

עם זאת, האגדה לא הייתה כזו אלמלא מרכיבי הקסם. על מה אני מדבר? (על מראת קסם שיכולה לדבר. על תפוח שהרדים את הנסיכה. על הרוח, הירח והשמש, שדיברו בקולות אנושיים. על ההתעוררות המופלאה של הנסיכה).

מי אמר לאלישע את הדרך?

אני הארוס שלה." - "רגע,"

הרוח הפרועה עונה,

שם מאחורי הנהר השקט

יש הר גבוה

יש בו חור עמוק;

בתוך החור הזה, בחושך העצוב,

ארון הקריסטל מתנדנד

על שרשראות בין עמודים.

אין זכר לאף אחד

סביב החלל הריק הזה;

הכלה שלך נמצאת בארון הקבורה הזה."

  1. קורא את הסצנה של הנסיכה המתעוררת משינה.

לפניו, בחושך העצוב,

ארון הקריסטל מתנדנד,

ובארון הקריסטל

הנסיכה ישנה בשינה נצחית.

ולגבי הארון של הכלה היקרה

הוא פגע בכל הכוח.

הארון נשבר. מזל בתולה פתאום

בחיים. מסתכל מסביב

בעיניים נדהמות;

ומתנדנד על השרשראות,

נאנחה, אמרה:

"כמה זמן אני ישן!"

  1. זכרו את הפתגם: חלודה אוכלת ברזל, אבל האדם הקנאי מת מקנאה. איך אתה מבין את המשמעות שלו? כיצד חשף פושקין את משמעות הפתגם?

בבית בטל באותו זמן

האם החורגת המרושעת ישבה

מול המראה שלך

ודיבר איתו,

אומר: "האם אני החמוד מכולם,

הכל ורוד ולבן?"

ושמעתי בתגובה:

"את יפה, אין מילים,

אבל הנסיכה עדיין מתוקה יותר,

הכל אדום ולבן יותר".

האם החורגת המרושעת קפצה,

שבירת מראה על הרצפה

רצתי ישר אל הדלת

ופגשתי את הנסיכה.

ואז העצב השתלט עליה,

והמלכה מתה.

  1. הַכלָלָה. תִמצוּת.

אגדה היא שקר, אבל יש בה רמז, לקח לחברים טובים. איזה לקח צריך ללמוד מהסיפור הזה?

למה מובילים גאווה, קנאה והערצה עצמית מוגזמת?

במי אתה מעדיף לא להיות? מה צריך בשביל זה?

תודה על ההכנה לשיעור ועל העבודה הפעילה בכיתה.

תצוגה מקדימה:

מורה: Kuzina E.A..

נושא השיעור: "איוואן בן האיכר והנס יודו."סיפור גבורה קסום בעל תוכן הרואי.

כיתה: 5

נושא: ספרות

סוג השיעור: משולב

מטרות השיעור: 1. גיבוש היכולת לתפוס ולהבין באופן מודע טקסט פולקלור; לזהות טכניקות אמנותיות אופייניות באגדה. על בסיס זה, קבע את מגוון הז'אנר של האגדה.

2. לגבש את המשימה החינוכית של השיעור, להבין ולתכנן יחד עם המורה פעילויות ללימוד נושא השיעור; להגדיר מושגים, ליצור הכללות, לבסס קשרי סיבה ותוצאה, לבנות נימוקים לוגיים, להסיק ולהסיק מסקנות, לענות על שאלות מורה, להשתתף בדיון קולקטיבי על אגדה.

3 . חינוך לעקרונות מוסריים גבוהים תוך שימוש בדוגמה של הדמות הראשית איוון, בן איכר.

במהלך השיעורים

שלבי שיעור

פעילות המורה

פעילות תלמידים

נוצר UUD

רגע ארגוני.

מברך תלמידים.

בודק מוכנות לשיעור.

יוצר מצב רוח רגשי.

השב לברכת המורה.

קבע את מוכנותם לשיעור.

להצטרף לקצב של השיעור.

גיבוש יחס מכבד כלפי אדם אחר ודעתו.

עדכון ידע ומיומנויות.

מבקש מהתלמידים לענות על השאלות:

מהי אגדה?

ציין את סוגי סיפורי העם.

מהם המאפיינים האמנותיים של אגדות?

באיזו אגדה נתקלת בבית?

אהבת אותה?

קבע לאיזה סוג של אגדות הוא שייך? הוכח זאת.

ענו על שאלות המורה.

הביעו יחס אישי למה שהם קוראים.

גיבוש היכולת להגדיר מושגים (M.), לשלוט בטרמינולוגיה בנושא.

נסח את היחס שלך למה שאתה קורא. (פ).

גיבוש מיומנויות מחקר טקסט המבוססות לא רק על מידע, אלא גם על ז'אנר, קומפוזיציה ואמצעי הבעה (P).

גיבוש המטרה החינוכית של השיעור.

יוצר תנאים למצב בעייתי בטכנולוגיה של דיאלוג בעייתי (מוביל).

מקבילים לחומר שנלמד בעבר.

דיאלוג מוביל:

איזו אגדה פגשנו קודם?

במה שונה האגדה "איוואן בן האיכר והנס יודו" מהאגדה "נסיכת הצפרדע" ומאגדות אחרות?

איך אתה מסביר את כותרת האגדה?

למה אנחנו מדברים רק על גיבור אחד ועל נס?

למה הסיפור הזה נקרא הירואי והרואי?

היכנסו לדיאלוג עם המורה.

הם מניחים הנחות.

גיבוש היכולת לתכנן דרכים להשגת מטרה (M).

חיפוש פתרון (גילוי ידע חדש).

1. מבקש למצוא את משמעות המילה "גיבור" במילון ההסבר, מארגן שיחה:

מה פירוש המילה גיבור? הֵרוֹאִי?

כמה משמעויות יש למילה גיבור?

למי באגדה נקרא הגיבור במשמעות ה-2? למה?

אילו חדשות העציבות את תושבי מדינה מסוימת?

מי מהאחים הולך להגן על אדמת מולדתם ממש בתחילת האגדה? מצא את הפרק בטקסט.

הם נסעו ונסעו והגיעו לאיזה כפר. איזו תמונה ראו האחים?

איך מתנהגים אחים בצד השני? איזו החלטה מתקבלת? מי היה הכי מאורגן?

2. מארגן עבודה בקבוצות. ניתוח פרק.

1 גר'. קרא כיצד מתואר המראה של הנס של 6, 9, 12 ראשים. הכן תשובה מפורטת לשאלה: אילו תכונות של איוון בן האיכר נחשפות לפני הקרב, במהלך הקרב ואחריו?

2 גרם. איך מתנהגים אחים גדולים? למה צריך עוזרים כאלה?

3 גרם. כיצד מוצג האויב של הארץ הרוסית? מדוע האגדה מציגה את האויב של איבן כל כך מפחיד וחזק? איזה סוג של גיבור צריך להיות שמביס אויב כזה?

4 גרם. איך מופיע איבן, בן האיכר, בפרקים האחרונים של האגדה? איך הוא הצליח להציל את חיי אחיו?

חפש מילים במילון, קבע את משמעותן.

ענו על שאלות המורה.

חיפוש ובחירת מידע.

קריאה סלקטיבית.

שחזור סלקטיבי.

בקבוצות הם משתפים פעולה במאמצים להשלים את המשימה (חיפוש פרק, קריאה, הדגשת המידע העיקרי, סיכום מה שהם קוראים).

דוח קבוצתי (נאום של תלמיד אחד מכל קבוצה).

גיבוש היכולת להיעזר בספרות חינוכית

(ל).

גיבוש גישה ערכית לאירועים המתרחשים באגדה (L).

גיבוש יכולת תקשורתית בתקשורת עם עמיתים (עבודה בקבוצה)-L.

היווצרות היכולת לאפיין את הגיבורים של אגדה (P)

היווצרות היכולת לבסס קשרי סיבה ותוצאה (M).

נסחו והביעו את נקודת המבט שלכם על האירועים והפעולות של הדמויות (ק).

מסכם את השיעור.

הִשׁתַקְפוּת.

כיתה.

1. מארגן שיחה:

למה הסיפור הזה נקרא גבורה?

על מה הסיפור?

מה זה מהלל?

2. מארגן עבודה עצמאית:

משחק "ראיון עם גיבור ספרותי".

אם היית צריך לפגוש את איוון בן האיכר בחיים האמיתיים, מה היית רוצה לשאול אותו, לדעת על הישגו? מה הוא יענה לך?

(או קומפילציה של syncwine:

1. איוון...

2. שני שמות תואר

3. שלושה פעלים

4. ביטוי בן 4 מילים

5. מילה או ביטוי אחד).

הם מכלילים ומסיקים מסקנות.

הערכת תוצאות באמצעות סולם.

יצירת היכולת ליצור הכללות (M.)

גיבוש היכולת לשלוט בפעילויות של האדם בתהליך של השגת תוצאות (M.)

שיעורי בית.

מסביר את מהות שיעורי הבית.

עמוד 37, ג. 7.

רשום ביומן.

תצוגה מקדימה:

שיעור ספרות

נושא: החברים הארבע רגליים שלנו. סיפורים מאת ק.ג. פאוסטובסקי

לפני השיעור הילדים קיבלו שיעורי בית מתקדמים שבועיים מראש: קראו את סיפורי ק.ג. פאוסטובסקי "אף גירית", "השטן האחרון", חתול גנב", "סירת גומי", צייר תמונות לסיפורים, משימה אישית - ההיסטוריה של כתיבת הסיפורים הללו.

תוצאות מתוכננות (בהתאם לסטנדרטים החינוכיים של המדינה הפדרלית)

תוצאות אישיות:

היווצרות יסודות התרבות האקולוגית, תחושת האחדות של הטבע והאדם,

דיאלוג עם הטבע, כבוד לטבע,

פיתוח הרצון להגן על החלשים, נציגי עולם החי,

תוצאות הנושא:

היכולת לענות על שאלות על סמך הטקסט הנקרא, ליצור מונולוגים בעל פה,

הכרת המונחים הספרותיים "אנשה", "כינוי".

תוצאות מטא-נושא:

גיבוש מיומנויות לתפיסה, ניתוח, הערכה ופירוש ביקורתי של הנקרא, להבנת תמונת החיים האמנותית המשתקפת ביצירה ספרותית, ברמת לא רק תפיסה רגשית, אלא גם הבנה אינטלקטואלית.

פעילויות:

קריאה סלקטיבית

שחזור אמנותי,

שִׂיחָה,

יצירת איורים, דיונים,

תערוכת ספרים, פרשנות.

מהלך משוער של השיעור:

1. המורה: לכל אחד כנראה יש חבר בעל ארבע רגליים. לאחרונה קראנו את סיפורו של טורגנייב "מומו" על ידידותם הנוגעת ללב של שוער חירש-אילם והכלב מומו.

אילו עוד ספרים על בעלי חיים קראת?

הצעות לתשובות:

תלמידים: סיפורים מאת סיטון-תומסון, הרומן של טרפולסקי "Bim White, Black Ear", יצירות של ז'יטקוב, ג'יי לונדון ואחרים.

2. המורה מסב את תשומת הלב לתערוכת הספרים, מפרט אותם ומתעכב על חלקם בפירוט.

3. דבר המורה על הסופר ק.ג. פאוסטובסקי.

כתיבה על הלוח: אדם יכול באמת להיות מאושר כשהוא מבין ומגן על הטבע.

4. דיון בציורי ילדים: מי מתואר? על איזה סיפור מבוסס האיור? לפי אילו פרטים קבעתם? איזה פרק מתואר?

5. מילה לתלמיד על תולדות יצירת הסיפורים (לפני המשימה האישית).

6. עבודה עם טקסטים של סיפור:

"אף גירית"

"הילד היה הראשון ששמע את נחירת החיה..."

איך אנחנו רואים את הגירית הקטנה הזו? הוכח שהמחבר לא רק מרחם על החיה, אלא גם מתייחס אליה באהדה.

תשובה מוצעת:

האף מושווה לעקב (סיומת זעירה).

קרא כיצד מתייחסים לגירית. באיזו טכניקה משתמש המחבר?

הצעה לתשובה: האנשה.

למה הסיפור נקרא "אף של גירית" ולא "גירית"?

המורה: איזה מהסיפורים של פאוסטובסקי הכי מצחיק?

"השטן האחרון"

מה אתה יכול לומר על המספר וחברו?

הצעה לתשובה: ללא פחד.

הוכח זאת.

הצעה לתשובה: בוא נלך לראות את השטן.

באילו עוד כינויים אפשר להשתמש כשמדברים על המספר וחברו?

הצעה לתשובה: סקרנית, סקרנית.

למה סבא שלך קיבל את הכינוי "10 אחוז"? אשר באמצעות טקסט.

איך סבא תיאר את השטן? מצא את זה בטקסט.

מה הם אותם צלילים?

מה זה היה לעזאזל? (קריאת טקסט של תלמידים)

איך הגיע השקנאי למשצ'רה?

מדוע נקרא הסיפור "השטן האחרון"?

הצעה לתשובה: זה היה הפחד האחרון, השטן האחרון עבור התושבים.

"גנב חתולים"

המורה: תרים את היד, למי יש חתול בבית?

מה אנו לומדים על חתול הגנב מטקסט הסיפור?

(קריאה סלקטיבית של הטקסט).

למה הוא גנב?

איך ילד כפר פיתה את החתול החוצה?

(שחזור בדיוני של הפרק).

מה היה צריך החתול כדי להפוך לשומר נאמן?

איך אנחנו רואים חתול?

(קריאה סלקטיבית של הטקסט).

מה הסיפור הזה מלמד אותנו?

הצעה לתשובה: התייחסו לבעלי חיים בזהירות, אל תשאירו אותם רעבים, דאגו להם.

"סירת גומי"

מה הייתה דעתו של המספר על הגור, האם אתה מסכים עם המחבר?

הוכח את עמדתך, הסכמתך או אי הסכמתך עם המחבר.

המורה קוראת פרק על כמה הגור הקטן פחד.

7. תקציר השיעור: מה מלמדים אותנו סיפורי פאוסטובסקי האלה?

ד/ים: רשום את התשובה לשאלה "מה מלמדים אותנו סיפורי פאוסטובסקי האלה?" בכמה משפטים.

בִּיבּלִיוֹגְרָפִיָה:

  1. אלכסניאן א.א. קונסטנטין פאוסטובסקי הוא סופר סיפורים קצרים. – מ', 1969
  2. לויטסקי ל' קונסטנטין פאוסטובסקי - מ', 1963
  3. Zolotukhina Zh.G. המוזיקליות של הפרוזה של ק.ג פאוסטובסקי // ספרות בבית הספר. -2012 - מס' 6

נושא: אופי ארץ המולדת.
מטרה: להרחיב את הידע של התלמידים על החי והצומח של ארץ מולדתם.
מטרות: לטפח אהבה למולדת, לפתח אופקים, לטפח אהבה וכבוד לכל היצורים החיים.
ציוד: לוח, מסך, מקרן מולטימדיה, מחשב, שקופיות, מעטפה עם מכתב.

במהלך השיעורים.
I. Org. רֶגַע.
II. הוֹדָעָה
נושאים: - סיים את המילה וגלה את נושא השיעור שלנו:
תראה, ידידי היקר,
מה יש בסביבה?
השמיים כחולים בהירים,
שמש הזהב זורחת,
הרוח משחקת עם העלים,
ענן מרחף בשמים.
שדה, נהר ודשא,
הרים, אוויר ועלווה,
ציפורים, בעלי חיים ויערות,
רעם, ערפל וטל.
איש ועונה -
זה מסביב (הטבע) (שקופית מס' 1)
III. שיחה: - זה נכון, נושא השיעור שלנו: "טבעה של ארץ הולדתנו". היום אנחנו
בואו להכיר את המגוון של הטבע באזור קרסנודר.
- חבר'ה, קיבלנו מכתב בכיתה שלנו! בואו נקרא את זה.
(אני פותח אותו וקורא אותו.)
שלום! בואו נציג את עצמנו. שמי אזור קרסנודר.
אני המקום שבו אתה חי, גדל, עושה קונדסים. נולדתי בשנת 1937
שנה, 13 בספטמבר, ואני כבר בן 71. בוא נשחק! אני אספר
יש לך הרבה, הרבה דברים על עצמך. והיום תדע ותוכל
קצת יותר מעכשיו, אבל לדעת יותר פירושו להתחזק, אז
אומר פתגם רוסי. אז בואו נתחיל. (שקופית מס' 2)
- תראה, זה צילום של האזור שלנו, קוראים לזה מפה. לך
כמו? אתה יכול לדמיין כמה עצום האזור שלנו? בואו
בואו לחשב את השטח של האזור שלנו. על הלוח אצייר שניים
כיכר. לכל אחד מהם חייב להיות מספר. כדי למצוא את הראשון
מספר, בוא נעשה זאת: נחשוב על כל מספר עד 100 ורשום אותו.
כעת נכפיל אותו ב-2. למה שקיבלנו + 3. זהו מספר חדש
מכפילים ב-4. ממה שנקבל, מפחיתים 12 ומחלקים בזה
המספר שהיה מיועד. בוא נכתוב את המספר הזה קודם
תא (PR: 10 x 2 + 3 x 4 - 12: 10 = 8)

וכדי לגלות את המספר השני, בואו ננחש את החידה: כמה עיניים עושה
רמזורים? האם לגוריניץ' יש ראש? חזרזירים שמחים באגדה? ו
השיניים של סבתא? (3). אז איזה נתון קיבלנו?
אלפי קילומטרים רבועים.
- חבר'ה, אתם יכולים לתאר לעצמכם כמה עצום האזור שלנו!
מרכז האזור, קרסנודר, מסומן במעגל. זו הבירה שלנו, עיר גדולה ויפה. לכל אחד מכם יש חבר לשולחן, בני בית. אז, יש שכנים ליד האזור שלנו. בצפון זה אזור רוסטוב, במזרח זה טריטוריית סטברופול, בדרום זה אבחזיה, ובמרכז זה הרפובליקה של אדיגיאה.
- תגיד לי, איפה העיר שלנו ממוקמת?
- נכון, על חוף הים השחור של הקווקז הוא משתרע ברצועה צרה לאורך חוף הים השחור ולמרגלות הרי הקווקז.
- יותר מ-3,000 מיני צמחים גדלים באזורנו. חלקם הם ותיקים אמיתיים. הם הופיעו לפני כ-2,000,000 שנים. אלה הם טיליה, ערמון, אלון. צמחים אלה נקראים רליק, כלומר, נשמרו מימי קדם. אנו מגדלים גם אשור, מייפל, אפר, קרן, אלמון, עץ דולב, צפצפה, אשוח, אורן, אקליפטוס, דובדבן ציפורים ולוז.
- נחשו את החידות:
1. זחלתי מתוך הפירורים - החביות, (שקופית מס' 3)
שלח שורשים וגדל,
הפכתי גבוה ואדיר,
אני לא מפחד מסופות רעמים או עננים.
אני מאכיל חזירים וסנאים
זה בסדר שהפרי שלי קטן. (אַלוֹן)
2. איזו מין בחורה זו: (שקופית מס' 4)
לא תופרת, לא אומנה,
היא לא תופרת כלום בעצמה,
ובמחטים כל השנה. (אַשׁוּחִית)
3. לוקח מהפרח שלי (שקופית מס' 5)
לדבורה יש את הדבש הכי טעים.
אבל הם עדיין פוגעים בי:
העור הדק נקרע. (טִילְיָה)
4. יש לי מחטים ארוכות יותר (שקופית מס' 6)
מאשר עץ חג המולד.
אני גדל מאוד ישר
בגובה.
אם אני לא על הקצה,
הענפים נמצאים רק בחלק העליון של הראש. (אורן)
5. כאילו כדור שלג לבן, (שקופית מס' 7)
באביב הוא פרח,
זה הדיף ריח עדין.
וכשהגיע הזמן,
היא הפכה מיד
כל ברי שחור. (דובדבן)
6. גובהו כמעט מאה מטר: (שקופית מס' 8)
זה לא קל לטפס!
הוא היה מאוסטרליה
הובא אלינו ברוסיה.
יש לו עבודה אחת
ניקוז הביצה. (אֶקָלִיפּטוּס)
- ועכשיו נשחק את המשחק "מאיזה סניף הילדים האלה?" (המורה מציגה שקופיות עם תמונות של זרעי עצים, והילדים צריכים לנחש. בשקופיות מסדרים את הזרעים לפי הסדר: טיליה, אשור, ערמון, צפצפה, אורן, לוז, ורדרד, אלון, מייפל). (שקופית מס' 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17)
- במורדות של ערוצי ונקיקים, בצידי הדרכים ניתן למצוא עשבי תיבול שונים: לענה, קינואה, קולט, פלנטיין, עולש, סנט ג'ון wort, yarrow, Tansy, רבים מעשבי תיבול אלה הם מרפא, וה"חיים" ירצו לספר לך על כמה מהם עיתון". (המורה מדפדפת בשקופיות, והכינה תלמידים מדברים על צמחי מרפא).
Coltsfoot (שקופית מס' 18)
בכל מקום שאתה יכול למצוא אפילו גבעה קטנה שחוממה על ידי השמש,
מיד לאחר השלג יעלו פרחים זהובים על גבעולים קצרים ושמנמנים - האורות של כף הרגל.
הצד העליון של העלה חלק וקר למגע, והצד התחתון, מכוסה מוך לבן, רך וחם, כמו קטיפה. אם תניח עלה כזה עם הצד התחתון ללחי שלך, זה ייראה כאילו ידיה הרכות של אמך נגעו בלחי שלך. אבל אם תמרחי אותו עם הצד הקר, תרגישי אי נוחות וקר. והצמח זכה לכינוי העממי כף רגל על ​​נכס זה. Coltsfoot הוא צמח מרפא בעל ערך רב. העלים שלו מיובשים, מבושלים כמו תה, ואת התה הזה שותים נגד שיעול.
עולש (שקופית מס' 19)
עולש הוא חרוץ מאוד - הרי הפרחים שלו נפתחים לפני כולם והדבורים עפות אליהם קודם. עולש הוא לא יומרני ומתמשך מאוד - הוא יכול לחיות במקום שבו צמחים אחרים שורדים לעתים רחוקות. הוא לא מפחד מבצורת ורוחות חמות - שורשי העולש נכנסים כמעט מטר וחצי לתוך האדמה ועדיין מגיעים למים.
לעולש יש כוחות ריפוי - מחלות שונות טופלו בצמח זה במשך זמן רב. משקה הדומה לקפה עשוי גם הוא משורשי עולש, כתושים לאבקה.
סנט ג'ון wort (שקופית מס' 20)
פעם האמינו שוורט סנט ג'ון מסוכן לחיות מחמד; הם עלולים להיות מורעלים. אבל התברר שלא כך היה. להיפך, עשב זה עוזר נגד מחלות רבות. ועכשיו הוורט סנט ג'ון מוערך ברפואה. אם משהו רע קורה, אתה שורף את היד שלך איפשהו, מורחים עלה או פרחים של סנט ג'ון וורט על המקום הזה, והכאב ייעלם והפצע יחלים.
סנט ג'ון וורט פורח כל הקיץ עד הסתיו. הפרחים ידהו, ועליהם
קופסת זרעים תופיע באזור. כשיורד גשם, הקופסאות סגורות, אך במזג אוויר יבש הן נפתחות והזרעים נשפכים אל האדמה.
Yarrow (שקופית מס' 21)
כל עלה יארו, כמו נוצה של ציפור, נאסף מעלים קטנים רבים - מוך. לצמח אחד יכולים להיות כמעט אלף מהעלים הרכים האלה. אז הם קראו לצמח הזה - yarrow.
תה יארו מגביר את התיאבון, ועלים הנמרחים על פצעים עוצרים דימום ומרפאים פצעים. הם ידעו על זה עוד בימי קדם - כך התייחסו לעצמם לוחמים ממש בשדה הקרב. מסיבה זו, yarrow זכה גם לכינוי "דשא חייל".
IV. Fizminutka - ועכשיו נצא לטייל ביער. כולם קמו יחד.
הרוח נושבת בפנים שלנו
(ילדים מניפים את ידיהם לעצמם)
העץ התנדנד.
(ילדים עושים כפיפות)
הרוח שקטה יותר, שקטה יותר, שקטה יותר,
(ילדים מתכופפים)
העץ הולך ועולה.
(ילדים עומדים על בהונותיהם ומתמתחים כלפי מעלה)
V. המשך
שיחות - אבל מלבד צמחים יש באזורנו גם בעלי חיים רבים. נתבונן במפת עולם החי ונכיר את בעלי החיים שחיים באזורנו (שועל, דוב, ביזון, חזיר בר, ארנבת, גופר, שומה, ג'רבואה, מינק, לוטרה ועוד).
(המורה, יחד עם הילדים, בוחנת מפה של עולם החי בטריטוריית קרסנודר). (שקופית מס' 22)
- עכשיו נפתור את התשבץ:
2. זה נראה כמו חזיר, אבל חי ביער (חזיר).
3. הוא ישן כל החורף,
באביב הוא ממהר למכוורת. (דוב).
4. הכנס להרגל ללכת לבית העופות ולצפות לצרות,
מכסה את עקבותיו בזנבו האדום. (שׁוּעָל).
5. שיניים, אפרפרות, מסתובבות בשדה, מחפשות עגלים, כבשים. (זְאֵב).
6. כדור לבן מתגלגל באמצע המגרש. (אַרנֶבֶת).
1. מילת מפתח: מי קופץ בזריזות בין העצים
ועף לתוך עצי האלון?
מי מחביא אגוזים בשקע,
מייבשים פטריות לחורף? (סנאי)
(שקופיות מס' 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35)
משחק "בואו נשחק וננחש".
- עכשיו אני הולך לקרוא את צמד המילים, ואתה חייב לנחש על איזה חיה אנחנו מדברים ולא לטעות.
בסבך הרמתי את ראשי,
מייללת מרעב (ג'ירפה - זאב).
מכורבל בכדור, קדימה, גע בו!
דוקרני מכל הצדדים (סוס - קיפוד).
על עץ אורן כמו תוף
דפק ביער... (חזיר - נקר).
מי יודע הרבה על פטל?
כף רגל, חום... (זאב - דוב).
בנות ובנים
מלמד לנהום... (זמיר - חזיר).
לשיר שיר מתחת לירח
ישב על ענף (דוב - זמיר).
מי אוהב להתרוצץ על ענפים?
כמובן אדום (שועל - סנאי).
מי דופק כמו תוף?
יושבים על עץ אורן (איל - נקר).
חורף במאורה
הוא חולם על גבר מדובלל עם כף רגל (פיל - דוב).
הכי מהיר מפחד
ממהר (צב - ארנבת).
- חבר'ה! איפה שלא תהיה: ביער, בערבות, על גדות הנהר והים, בכל מקום תפגשו ציפורים. ציפורים הן החברים הנאמנים שלנו. הם הורסים חרקים מזיקים. אילו ציפורים נמצאות באזורנו? דרורים, עורבים, עורבנים, עפרונים, שליו, יונים, סנוניות, זרזירים, שחפים, משכשכים, אווזים. יש גם עופות דורסים: עפיפונים, ינשופים, ינשופים, נשרים זהובים.
משחק "ציפורים מסתוריות". (שקופיות מס' 36, 37)
- פענח את שמות הציפורים.

ROSOKA AVSO
DOZDR VREOSKTS
BERVOI NISIATS
RKUBTE TEYADL
VI. סיכום שיעור
- אז התוודענו לאופי האזור שלנו. מה חדש למדת היום בכיתה? מהו השטח של האזור שלנו? אילו צמחים ובעלי חיים פגשת היום? הייתי מאוד רוצה שתאהבו את מולדתם הקטנה ותשמרו על יופיה ועושרה. דאגו לטבע הכולל בעלי חיים, צמחים, אוויר, מים ועוד ועוד. ולסיכום, אני רוצה שתקשיבו לשיר "שמרו על הטבע". (תלמידים מוכנים לקרוא שירה) (שקופית מס' 38)

ראית את הברבורים נורים?
ראית אותם נופלים?
תגיד לי, מה אם הציפורים ידעו
ואם רק היו מבינים,
שהטיסה שלהם תהיה פרידה,
אנשים יירו בהם עם עלות השחר,
תגיד לי, הם לא יטוסו?

כנראה, גם אם ידעו
וגם אם הם הבינו,
הם עדיין היו ממראים למעלה.
אחרי הכל, השמיים הם האלמנט שלהם!
אחרי הכל, גן עדן הוא החופש שלהם!
אחרי הכל, השמיים הם כל החיים שלהם!
ובשמים יש להקת עגורים.
זה מסתובב כל כך בעצב על פני האדמה.
כדור הארץ... ספר לי מה יקרה לו,
מתי הציפורים ישתקו עליו?
ואז השמיים היו מתים.
וגם - דממה בכרי הדשא הריקים,
ואולי קצת אוזני לחם
לא יהיו להם אוזניים בשדות.
ולא עוד צריחים בשדות,
ונחילי ארבה שחורים.

אני לא רוצה עולם כזה
איפה הכל כל כך אפור, כל כך משעמם...
תתעשת, תתעשת, בנאדם.
חייך לא יימשכו זמן רב עלי אדמות.
אבל מה נשאיר מאחור?
ואיך נפאר את עצמנו כאן?
נהרג על ידי ציפור עם עלות השחר?
יערות שחורים בוערים?
ומזבלה ענקית?
או אווירה מביכה?
או נהר עם מקקים מתים?
שדות עם דשא חרוך?
תתעשת, תתעשת, בנאדם!
אתה חייב לטבע
ושהגיל שלך יהיה מפואר
דשא ריחני באחו.
והטריל של ציפורים עליצות ומצלצלות,
והשפריץ הרועש של המעיין,
ומקבצים של אפר הרים דק,
והעין הכחולה של קורנפלור,
והארומה הרעננה של עשבי תיבול,
והחורשים רועשים, ויערות האלונים...

שיעור זה מלווה את הקורס "קובאנובדניה" בכיתה ג'. נושא השיעור: אופי ארץ המולדת.
לימודי קובה הוא אחד המקצועות הקשים והמעניינים ביותר בבית הספר היסודי. נושא זה מעניין מכיוון שגם המורה וגם התלמיד הם צופים, מומחים ומשתתפים בפעילויות חיפוש.
בשיעור זה הילדים נכנסים לעולם הידע על אופי ארץ הולדתם. הם מתוודעים למיקום הגיאוגרפי של אזור קרסנודר, למגוון החי והצומח.
שיעור זה מכיל מגוון חומר (שירים, חידות, חידות, תשבצים), המסייע למורה לערוך שיעור מעניין ולתלמידים לרכוש ידע חדש בצורה משחקית.

תכנית 1 (עבור ההתמחות בטכנולוגיה ויזמות)

תַאֲרִיך __________ מעמד_____

נושא השיעור __________________________________

סוג שיעור

מטרת השיעור ___________________________________

ז

סקיצת עיצוב לוח

מטרות השיעור:

    חינוכית;

    מתפתח;

    חינוכית;

שיטות שיעור:

מושא עבודה:

קשרים בין-תחומיים:

ציוד חומרי וטכני:

ספרות למורים:

ספרות לקריאה מחוץ ללימודים של תלמידים:

מהלך השיעור (שלבים וזמן משוער):

1. חלק ארגוני - 5 דקות.

2. הצגת חומר חדש - 15 דקות.

3. עבודה מעשית (תדריך מבוא) - 10 דקות.

4. עבודה עצמאית (הדרכה שגרתית) – 40 דקות

5. תדרוך סופי (סיכום) - 10 דקות.

6.שיעורי בית – 5 דקות.

7. ניקיון מקום העבודה – 5 דקות.

הערה.במהלך השיעור הם חותמים:

    סקירת שאלות (תשובות לתלמידים מוצעות);

    הדרכות ממוקדות;

    מניעת טעויות נפוצות;

ההערות מכילות את כל התרשימים, הטבלאות, השרטוטים וכו' המוצעים לתלמיד להשלמת או ישמשו את המורה להסבר החומר (למשל, ציורים או ציורים על הלוח).

תכנית 2 (למומחיות של אמנויות יפות)

    שיעור, תאריך, אירוע

    נושא כללי של הרובע.

    נושא השיעור.

    סוג שיעור.

    מטרת השיעור ומטרותיו:

      חינוכית;

      חינוכית;

      מתפתח.

    טפסים ושיטות בשימוש בשיעור.

    ציוד למורה.

    ציוד לסטודנטים.

    מטלה לסטודנטים (גיבוש).

    סדרות חזותיות, ספרותיות, מוזיקליות.

    ספרות למורים.

    מערך שיעור לפי זמן.

    סקיצה של עיצוב לוח.

    במהלך השיעורים:

נספח 3

תכנית ניתוח עצמי של שיעור

    נושא, מטרה ומטרות השיעור.

    הערכה כוללת של המורה את עצמו (משביע רצון, לא מספק).

    להעריך את המטרות והיעדים:

    האם המטרות הושגו;

    כיצד הושג;

    מה תרם או הפריע להשגת יעדים.

תאר את נפח החומר:

  • האם יש מספיק חומר כדי להשיג את המטרה או לא;

    הפצת החומר לפי זמן (זמן שנותר או לא מספיק);

    האם יש הסתמכות על ידע קודם;

    תוך התחשבות במאפיינים אישיים (איכות הלמידה).

מאפייני השיטות בהן נעשה שימוש והערכת יעילות השימוש בהן:

  • להשמיע את השיטות; אמצעים, טכניקות;

    מדוע נבחרו השיטות המסוימות הללו;

    יעיל או לא.

הערכת פעילות התלמידים:

  • מה שהשפיע על הפעילות.

    מסקנות כלליות מהשיעור:

    מה היית רוצה לעשות אחרת;

    מה אהבת, מה לא אהבת;

    להביע את רגשותיך.

לא ניתן ללמד שיעור טוב ושימושי ללא הכנה. לכן כל כך חשוב לחשוב על המהלך שלו מראש. התקן הפדרלי לחינוך כללי בסיסי מדגיש כי התהליך החינוכי חייב להיות מאורגן כך שתלמידים יוכלו להשיג תוצאות תרבותיות, אישיות וקוגניטיביות כלליות. לכן, ישנן מספר דרישות כלליות כיצד ליצור מערך שיעור.

מהו סיכום שיעור?

כל מורה מוכשר, לפני מלמד שיעור, מכין מערך שיעור. מה משמעות המונח הזה? מאז ימי הסטודנט, כולם התרגלו לכך שסיכום הוא המידע שזה עתה האזינו לו בכתב. בעולם ההוראה הכל שונה. המתווה (או במילים אחרות, מערך השיעור) נערך מראש ומשמש מעין תמיכה, רמז למורה. זהו מידע שנאסף יחד על מה עוסק השיעור, כיצד הוא בנוי, איזו משמעות יש לו, מהי מטרתו וכיצד מטרה זו מושגת.

למה צריך ליצור מערך שיעור?

קודם כל, המורה צריך מערך שיעור. זה נכון במיוחד עבור מורים צעירים אשר מחוסר ניסיון עלולים להתבלבל, לשכוח משהו או לא לקחת בחשבון. כמובן שאם חושבים היטב מראש כיצד להציג מידע לתלמידים, אילו תרגילים לגבש אותו ולתרגל אותו, אז תהליך ההטמעה יעבור הרבה יותר מהר וטוב יותר.

לעתים קרובות, יש להציג הערות שיעור בפני המורה הראשי, מכיוון שזו שיקוף ישיר של אופן עבודתו של המורה, כיצד מתודולוגיית ההוראה תואמת את דרישות בית הספר ותכנית הלימודים. נקודות החוזק של המורה, כמו גם הטעויות והחסרונות המתודולוגיים שלו, נראים בבירור מההערות.

דרישות ראשוניות

קשה להגיע לדרישות כלליות שכל מערכי השיעור חייבות לעמוד בהן. הרי הרבה תלוי בילדים, בגילם, ברמת ההתפתחות, בסוג השיעור וכמובן בנושא עצמו. מערך השיעורים בשפה הרוסית יהיה שונה מהותית ממערך השיעור, למשל, על העולם שסביבנו. לכן, אין איחוד אחד בפדגוגיה. אבל יש כמה דרישות כלליות לאיך אמורה להיראות מערך שיעור:


על מה עוד כדאי לשים לב?

ככלל, בעת יצירת מערך שיעור, המורה צריך לחשוב על כל פרט קטן. עד כמה זמן יושקע ביישום כל אחת מנקודות התוכנית. יש לרשום את כל ההערות שאמר המורה ולתת להן את התשובות הצפויות של התלמידים. גם כל השאלות שהמורה עומד לשאול צריכות להיות כתובות בצורה ברורה. כדאי לציין בנפרד עם איזה ציוד אתם אמורים לעבוד במהלך השיעור. אם במהלך השיעור נעשה שימוש בדפי מידע כלשהם או שהמורה מציג מצגת, תמונות וכדומה לצורך הבהירות, יש לצרף את כל זה גם להערות השיעור בצורה מודפסת ואלקטרונית. הסיכום צריך להסתיים בסיכום ובשיעורי בית.

איך להכין מתווה נכון?

המורה יכול לערוך לעצמו תוכנית בכל צורה שהיא. זה יכול להיות הערות פשוטות, שורות בודדות, משפטים או תסריט מפורט. חלקם מתארים באופן דיאגרמטי את המידע הדרוש. אם אתה צריך להגיש את ההערות שלך לבדיקה של הממונים עליך, הטופס הנפוץ ביותר הוא בצורת טבלה. זה מאוד נוח ויזואלי.

דוגמה לשרטוט מתווה קצר

מערך שיעור קצר. כיתה ה'

פריט:שפה רוסית.

נושא:תוֹאַר.

סוג שיעור:מְשׁוּלָב.

מטרת השיעור:להכיר לתלמידים חלק חדש של דיבור.

מטרות עיקריות:

  • לפתח מיומנויות ויכולות דיבור;
  • לתרגל את היכולת לתאם מילים.

צִיוּד:לוח, גיר, דפים, שולחנות.

במהלך השיעורים:

  • ארגון זמן;
  • בדיקת שיעורי בית;
  • הסבר על חומר חדש (קריאת הכללים, עבודה איתם, ביצוע תרגילים לאיחוד החומר);
  • חזרה על החומר הנלמד;
  • סיכום השיעור, הערכת הידע של התלמידים;
  • שיעורי בית.

שימו לב שכל נקודות השיעור חייבות להיות מתוארות בפירוט על ידי המורה, עד לכל הערה. בנוסף, מול כל פריט צריך לרשום את הזמן המקסימלי שיוקצב לכל אחד מהם. כך לא ייווצר המצב שהשיעור מגיע לסיומו ורק מחצית ממה שהמורה תכנן בוצע.

לא כל ההערות יהיו זהות. גיל התלמידים חשוב מאוד כשמדברים על מערכי שיעור. כיתה ו', למשל, יכולה לתפוס מידע חדש בצורה סטנדרטית. זה כאשר המורה מסביר את הכלל, רושם חומרים חשובים על הלוח, ולאחר מכן מציע שורה של פעילויות לתרגול ולגבש את הנלמד. עבור כיתה 2, אפשרות זו לא תהיה יעילה. לילדים נהוג להכניס דברים חדשים בצורה שובבה או בעזרת חומרים ויזואליים.

בוא ניתן דוגמה לסיכום נוסף.

מערך שיעור באנגלית, כיתה ז'

נושא: חזרה על החומר הדקדוקי שכוסה.

סוג שיעור:מְשׁוּלָב.

מטרת השיעור:לגבש מיומנויות נרכשות בנושא תרגום משפטים מדיבור ישיר לדיבור עקיף.

מטרות עיקריות:

  • לפתח מיומנויות תקשורת;
  • לפתח את היכולת לעבוד בצוות;
  • לפתח את היכולת להדגיש את העיקר בחומר הנלמד.

ציוד: לוח, גיר, מצגת, רשמקול.

במהלך השיעורים:

  • ארגון זמן;
  • חימום פונטי;
  • חימום מילוני;
  • חזרה על החומר המכוסה (תרגילים, עבודה עצמאית, עבודת צוות);
  • בדיקת שיעורי בית;
  • סיכום השיעור;
  • שיעורי בית.

כפי שניתן לראות מדוגמה זו, לנקודות מערך השיעור אין מיקום ברור. בדיקת שיעורי בית רגילה יכולה להתבצע בתחילת השיעור, באמצע או אפילו בסוף השיעור. העיקר למורה הוא לא לפחד להתנסות, להמציא ולהכניס משהו חדש בכל שיעור, כדי שהשיעור יהיה מעניין ומיוחד עבור הילדים. כדי שהם מצפים לזה. בהתאם לסוג הנבחר, מערך השיעור יהיה תלוי. כיתה ז' (בניגוד למשל לתלמידי בית ספר צעירים יותר) מאפשרת לבנות שיעור בצורה לא סטנדרטית. חזרה על מה שנלמד יכולה להתבצע בצורה של משחק או תחרות. אתה יכול לתת לתלמידים את ההזדמנות להראות את כישוריהם באמצעות עבודה עצמאית. העיקר להבין איזה סוג פעילות מתאים לכיתה ספציפית, לקבוצת תלמידים ספציפית (צריך לקחת בחשבון גם את הגיל וגם את הביצועים הכלליים בכיתה).

סיכום

אז בואו נסכם את כל האמור לעיל. הוראות שלב אחר שלב לעריכת מערך שיעור ייראו כך:

  1. נושא/כיתה.
  2. סוג של שיעור.
  3. נושא השיעור.
  4. יַעַד.
  5. מטרות עיקריות.
  6. צִיוּד.
  7. במהלך השיעורים:
  • רגע ארגוני, חימום וכו'. (אנחנו מתחילים לתאר בפירוט את נאומם של המורה והתלמידים);
  • בדיקת שיעורי בית;
  • הכנסת חומר חדש, פיתוחו;
  • איחוד של מה שנלמד, חזרה.

8. לסיכום.

ניתן לסדר את שלבי השיעור בכל סדר, ניתן להשלים או להציגם באופן סלקטיבי במהלך השיעור.

אל תשכח שקודם כל ההערות אינן נחוצות לרשויות, לא למורה הראשי, לא למנהל ולא לתלמידים. זהו כלי עבודה ועוזר של מורה. וכאן זה לא עניין של ניסיון או יכולת להתנסות במקום. אף אחד לא מפריע לך להביא משהו חדש וייחודי לשיעור. המורה יכול להתבדח, לתת דוגמה מהחיים (וכמובן, אסור לרשום זאת בהערות). אבל בכל מקרה, צריך להיות קיים מערך שיעור. קיבלת כיתה ח', ג' או יא' - זה לא משנה! השיעור הוא אקטיבי או פסיבי, תופס אותו "בתנועה" או דורש הסברים ארוכים - זה לא משנה! הפוך את זה לכלל - ערכו תכנית לפני כל שיעור. זה בהחלט לא יהיה מיותר.

"איך להכין מערך שיעור נכון"

תכנית – מתווה היא הקצאה מיטבית של משאבים להשגת יעדים מוגדרים, פעילויות (מערכת של תהליכים) הקשורים להגדרת יעדים (משימות) ופעולות בעתיד. מנקודת מבט מתמטית, תִכנוּןהיא פונקציה שלוקחת זמן כאחד הארגומנטים שלה.

אפילו א.פייול זיהה ארבעה עקרונות בסיסיים של תכנון, וכינה אותם המאפיינים הכלליים של תוכנית פעולה טובה.

1. עקרון האחדות מציע שתכנון בארגון צריך להיות שיטתי. מערכת פירושה קיומו של קבוצה של אלמנטים הקשורים זה בזה ונוכחות של כיוון אחד של התפתחותם, המתמקד במטרות משותפות.

מרכיבי התכנון בארגון הם החטיבות הפרטניות המרכיבות אותו והחלקים האישיים של תהליך התכנון.

2. עקרון ההשתתפות קשור קשר הדוק לעקרון האחדות. עיקרון זה אומר שכל חבר בארגון הופך למשתתף בפעילויות מתוכננות, ללא קשר לתפקיד ולתפקיד המבוצע על ידו. כלומר, תהליך התכנון חייב לערב את כל המושפעים ממנו ישירות. תכנון המבוסס על עקרון ההשתתפות נקרא השתתפותי.

3. עקרון המשכיות מניח ש:

    תהליך התכנון במפעל חייב להתבצע ברציפות בתוך המחזור שנקבע;

    התוכניות המפותחות חייבות להחליף זו את זו ללא הרף (השנייה - להחליף את הראשונה, השלישית - להחליף את השנייה וכו').

את השני מבין התנאים להמשכיות תכנונית - מעקב מתמיד אחר התוכניות בזו אחר זו - עומדות חברות, ככלל. יחד עם זאת, ישנם מקרים תכופים של הפרעה בתהליך התכנון: המשרדים מפתחים תוכנית במהלך חלק מסוים של השנה, מאשרים אותה ומפסיקים את התכנון עד לתקופה הבאה.

4. עקרון הגמישות קשור לעקרון ההמשכיות ומורכב ממתן יכולת לתוכניות ולתהליך התכנון לשנות את כיוונן עקב התרחשותן של נסיבות בלתי צפויות.

כדי ליישם את עקרון הגמישות, יש לגבש תוכניות כך שניתן יהיה לבצע בהן שינויים, לקשר אותם עם תנאים פנימיים וחיצוניים משתנים.

לכן, תוכניות בדרך כלל מכילות עתודות מסוימות.

עם זאת, יש מגבלות מסוימות לתכנון עתודות:

    הרזרבות הכלולות באינדיקטורים לא צריכות להיות גדולות מדי, אחרת התוכניות יהיו לא מדויקות;

    רזרבות נמוכות גוררות שינויים תכופים בתוכניות, מה שמטשטש את הנחיות התפעול של החברה.

5. עקרון דיוק פירושו שכל תוכנית חייבת להיערך במידת דיוק התואמת מידה מסוימת של אי ודאות.

במילים אחרות, יש לפרט ולפרט תכניות במידה שהתנאים החיצוניים והפנימיים של פעילות החברה מאפשרים זאת.

מתווה שיעור - זוהי השתקפות של המחשבה היצירתית של המורה, המסוגלת להעצים את פעילות התלמידים להטמעה יצירתית של יסודות הידע.

תוכן השיעורים ישתנה בהתאם לנושא וסוג השיעור. אבל העקרונות הבסיסיים של עריכת תוכנית מתאר מוסמכת זהים בכל המקרים. עליך לדעת אילו סוגי פתקים קיימים ואיזה סוג יש להשתמש במצב נתון.

סיכום תוכנית. סיכום כזה נכתב על בסיס תוכנית חומר שכבר ערוכה. סיכום התכנית מחולק למספר נקודות ותתי נקודות. בתהליך כתיבת ההערות, כל כותרת מתווספת בטקסט כך שהתוכן של כל פריט נחשף במידה המרבית. מתווה מתוכנן שימושי במיוחד לחיבור נאום לסמינר או לנאום בפני קהל.

מתאר סכמטי. כל נקודות המתווה הסכמטי מוצגות בצורה של משפטי חקירה שעליכם לענות עליהם. יש לחשוף כל נקודה בקצרה ככל האפשר (2-3 משפטים).

סיכום טקסטואלי. סוג זה של תקציר עשיר יותר מאחרים ומורכב מציטוטים וקטעים מהמקור. את הסיכום הטקסטואלי ניתן בקלות להשלים עם מתווה, תזות ומונחים. זה משמש בדרך כלל ללימוד מדע או ספרות, כלומר, שם ציטוטים של מחברים חשובים. עם זאת, חיבור תקציר טקסטואלי אינו משימה קלה. הנקודה היא שעליך לקבוע נכון איזה ציטוט חשוב באמת ואיזה קטע טקסט מעביר את המידע המשמעותי ביותר.

סיכום חינם. פתקים בחינם יכולים לשמש את אלה שכבר שלטו בכל שאר הדרכים להצגת החומר. הערות כאלה מכילות ציטוטים, תזות, תמציות, מונחים ואלמנטים אחרים הטמונים בסוגים אחרים של הערות.

סיכום נושאי. מטרת מצגת מסוג זה היא לחשוף בעיה ספציפית, תוך שימוש בכמה מקורות בו-זמנית. בעזרת סיכום זה, תוכל לנתח לעומק נושא נתון וללמוד את השאלות המוצגות מזוויות שונות. עם זאת, כדי להרכיב סיכום נושאי, היה מוכן לעבד הרבה מקורות ספרותיים.

ברצוני לעצור ולתאר שלב אחר שלב הכנת מערך שיעור כבסיס לפעילות המורה. תוכנית מפורטת ומפורטת תסייע לקיים את השיעור בצורה יעילה ככל האפשר, תחסוך זמן ותאפשר לך להשיג במהירות את המטרות שלך. מבנה שיעור מובנה בבירור עוזר לשמור על תשומת הלב של התלמידים לאורך כל השיעור.

מערך השיעור משקף את נפח החומר הנלמד ותכולתו, רצף שלבי השיעור, סוגי פעילויות התלמידים, ציוד וכמות שיעורי הבית.

מבנהו תלוי באישיות המורה, בעבודתו ובאוכלוסיית התלמידים. ניתן לערוך את התכנית בצורה של סיכום, תזות, הטופס צריך להיות נוח למורה עצמו. כאן תוכלו לתת עצות והמלצות, מוטלות דרישות לתוכן, שם יש לחשוב על הכל.

שלב 1. נושא השיעור

נושא השיעור מצוין תמיד במערך השיעור השנתי ומועבר מתוכניות נושאיות, עליו להיות ספציפי, ברור ומוגדר.

שלב ב'. מטרות השיעור

שיטות מודרניות אינן מצריכות חלוקת יעדים להוראה, חינוכית והתפתחותית. אבל למורים צעירים נוח יותר להשתמש בשיטה הישנה והמוכחת ולהבחין בבירור בין מטרות השיעור לשלוש עמדות:

מטרות חינוכיות. אלה יכולים להיות יעדים כגון:

תן רעיון לגבי...;

סיכום ושיטתי ידע על....;

הציגו לתלמידים (מושג, כלל, עובדות, חוק וכו')

לפתח מיומנויות (לדוגמה, ניתוח טקסט לירי).

חינוכי:

להחדיר לתלמידים תחושה של פטריוטיות, אנושיות, עבודה קשה, כבוד לזקנים, טעם אסתטי, סטנדרטים אתיים ומשמעת.

הִתפַּתְחוּתִי. להלן מטרות שיעזרו לפתח את הזיכרון, הדמיון, החשיבה, הכישורים הקוגניטיביים, הרצון, העצמאות והתקשורת של התלמידים. אם השיעור מספק עבודה קבוצתית, אז אתה יכול לציין שהמטרה ההתפתחותית העיקרית תהיה ללמד איך לעבוד בצוות, לבטא ולהגן על נקודת המבט שלך ולפתח מיומנויות תקשורת.

שלב III. משימות מתוכננות

הידע והמיומנויות המינימליים שעל התלמידים לרכוש במהלך השיעור מצוינים. יש להשוות את המשימות המתוכננות לדרישות הידע והמיומנויות של התלמידים, אשר ייעדו על ידי משרד החינוך לכל כיתה ולכל מקצוע.

שלב: IV. סוג וצורת השיעור

ייתכן שהם לא יצוינו בתכנית, אבל בכל פעם כדאי להבהיר לעצמכם האם זה יהיה שיעור הסבר, שיעור שיחה או שמא אתם שואפים לקיים שיעור לא תקני/משולב.
מטעמי נוחות, אנו מספקים דוגמאות לסוגי וצורות השיעורים הנפוצים ביותר.

סוגי וצורות שיעורים

1. שיעור על הכנסת חומר חדש.

טפסים: שיחה, שיעור בעיה, הרצאה.

2. שיעור לאיחוד מה שנלמד.

טפסים: משחקים, תחרויות, KVN, נסיעות, הופעה בהטבות, תדרוך, מכירה פומבית, אגדה, תדרוך, הופעה וכו'.

3. שיעור ביישום ידע ומיומנויות חדשים הלכה למעשה.

טפסים: זהה לשיעורי גיבוש. כמו כן, ניתן לערוך שיעורי מחקר, מעבדות, סדנאות יצירה, תחרויות, בדיקות, טיולים וכו'.

4. שיעור הכללה ושיטתיות של ידע.

הטופס נבחר באופן חופשי, לבקשת המורה.

5. שיעור מבחן.

טפסים: גם מבחנים מסורתיים, מבחנים, הכתבות, חיבורים ועוד סוגים יצירתיים: סמינרים, תדרוכים או התייעצויות.

6. שיעורים משולבים.הטפסים הינם בחינם, מאחר ו-2 נושאים או יותר מעורבים בשיעור אחד.

שלב V. ציוד

כל מה שהמורה ישתמש במהלך השיעור רשום כאן. אלו הן מצגות מולטימדיה, רפרודוקציות של ציורים, חומרי אודיו ווידאו, חומרי חזותיים וחומרי עזר.

שלב VI. במהלך השיעורים

1. רגע ארגוני– שלב חובה של כל השיעורים. עוזר לרכז את תשומת הלב של התלמידים, לקבוע את קור רוחם ומוכנותם לשיעור.

2. בדיקת שיעורי בית.מורים מנוסים מתרגלים בדיקת שיעורי בית כל יום. זה עוזר לא רק לבדוק עד כמה הנושא הקודם נלמד, אלא גם להזכיר לכיתה את עיקרי השיעורים הקודמים.

יוצאים מן הכלל הם שיעורי שליטה.

3. עדכון הידע של התלמידים בנושא.שלב זה אינו חובה, אך פופולרי מאוד בשיטות הוראה. המימוש מסייע לתלמידים להתכוונן לתפיסת הנושא ולזהות את מכלול הנושאים שיידונו בשיעור. בנוסף, אקטואליזציה מאפשרת להגדיר מטרה מעשית לשיעור.

לדוגמה, האזנה לחיבור "עונות השנה" של פ' צ'ייקובסקי מפעילה את הדמיון ומכינה את התלמידים לכך שנדבר על עונות השנה.

4. הודעה על נושא ומטרות השיעור.המורה עצמו יכול להגדיר את נושאי ומטרות השיעור. או שאתה יכול להוביל את התלמידים לכך במהלך שיחה מקדימה, יצירת אשכול או מיני מבחן.

5. עיקר השיעור.

חלק זה של השיעור ישתנה בהתאם לסוג וצורת השיעור. אבל עקרון הבנייה זהה: מפשוט למורכב, מכללי לספציפי.

6. לסיכום.שלב זה הוא אופציונלי. מורים רבים מחליפים את השלב הזה ברפלקציה. חשוב שהמורה יבין מה למדו התלמידים, אילו שאלות נותרו לא ברורות ואילו בעיות נותרו לא פתורות.

7. דירוג.שלב זה מובן מאליו. יש רק הבהרה. ציונים יכולים להינתן על ידי המורה עצמו, תוך ניתוח והערכה של עבודת התלמידים בשיעור. לאחרונה, הערכה עצמית או מערכת נקודות מצטברת נהייתה יותר מתורגלת. במקרה זה, התלמידים מעריכים את עבודתם בעצמם.

8. שיעורי בית.

באופן מסורתי, שלב זה נשאר עד סוף השיעור. אבל אפשר לתת שיעורי בית גם בתחילת השיעור וגם באמצע. במיוחד אם מוקצים שיעורי בית, למשל, כתיבת חיבור, חיבור או ביצוע מבחן מעבדה. במקרה זה, המורה מפנה את תשומת הלב מראש לכך שהנקודות שפותחו בכיתה יהיו חשובות בהכנת שיעורי בית.

המתודולוגיה המודרנית ממליצה, בנוסף למשימה החובה, להציע לתלמידים אפשרויות ברמה מורכבת יותר או מכוונת לפיתוח יכולות יצירתיות. לדוגמה, לא רק ללמוד שיר, אלא גם ליצור קולאז', לצייר ציור על נושא או להכין דוח או מצגת.

נ.ב.

זכרו שכל שיעור צריך להכיל "זסט". זו יכולה להיות עובדה מעניינת, משימה לא סטנדרטית, צורת הצגת חומר יוצאת דופן, אפיגרף מסקרן - דבר שיתרום לעניין של התלמידים.



טוען...