emou.ru

Zhrnutie individuálno-podskupinovej logopedickej hodiny o zvukovej automatizácii „Lesné hry“. Zhrnutie lekcie o automatizácii zvuku v slabikách, slovách a frázovej reči Automatizácia s lekciou v slabikách a slovách

Vážení kolegovia, predkladám vám zhrnutie lekcie o automatizácii zvuku [Ш] v slabikách, slovách a frázovej reči. Mnoho ľudí vie, že automatizácia zvuku v reči dieťaťa niekedy zaberie oveľa viac času ako jeho vytvorenie. Preto iba každodenná tvrdá práca prináša pozitívne výsledky. A aby sa dieťa zaujímalo o štúdium, je veľmi dôležité viesť lekciu zaujímavou hravou formou, alebo ešte lepšie, vziať ho na vzrušujúcu cestu s rozprávkovými postavičkami.

Dúfam, že zhrnutie mnou vypracovanej podskupinovej lekcie oceníte a pridáte si ho do svojej pedagogickej pokladnice.

Téma: „Automatizácia zvuku [Ш] v slabikách, slovách, frázovej reči“

Forma hodiny: podskupina (seniorská logopedická skupina)

Cieľ: automatizovať zvuk [Ш] v slabikách, slovách, frázovej reči;

1. Nápravné a vzdelávacie: upevniť správnu výslovnosť hlásky [Ш] v slabikách, slovách, frázovej reči;

2. Nápravné a rozvojové: pokračovať v rozvoji fonematického sluchu a vnímania, rozvíjať zručnosti v analýze a syntéze zvuku, rozširovať a objasňovať slovnú zásobu, rozvíjať logické myslenie;

3. Nápravno-výchovné: Pestovať slušnosť, zmysel pre láskavosť a vzájomnú pomoc Výbava: ceruzky, pracovné listy, rozprávkový hrdina myš Myška.

Priebeh logopedickej relácie

1. Organizačný moment.

Každý deň, vždy, všade:
V triede, v hre
To je pravda, hovoríme jasne,
Nikam sa neponáhľame.

– Chlapci, teraz vám poviem zaujímavý príbeh. Žila raz jedna nevychovaná myš menom Myška. Nikomu nepovedal „Dobré ráno“ alebo „Dobrú noc“. Všetci jeho priatelia sa na neho hnevali - nechceli sa s ním kamarátiť. A mama mu poradila, že treba byť ku každému slušný. Myška sa rozhodla polepšiť. Umyla som si zuby, učesala vlasy a pripravila sa na cestu. Rozhodol sa, že odteraz bude ku každému slušný a kamarátom vždy rád pomôže. A tak sa naša myška pripravila na cestu. A vás pozýva myš na cestu. Ideme s kamarátkou? Na to sa musíme vy a ja pripraviť. Urobme si nasledujúce artikulačné cvičenia.
(objaví sa rozprávkový hrdina - hračkárska myš Myška)

2. Artikulačné cvičenia:

„Palacinka“, „Pohár“, „Vynikajúci džem“, „Huby“, „Kôň“.

3. Predmet správy. Chlapci, aké zvuky sa opakujú v slovách Myška a Myška? Správne, toto sú zvuky [w] a [m]. Dnes si upevníme výslovnosť hlásky [w].

4. Analýza artikulácie. — Čo robia naše pery, keď vyslovujeme hlásku [w]? Pysky sa posúvajú dopredu, vyzerajú ako šiška.

Čo robí náš jazyk, keď vyslovíme hlásku [w]? Jazyk stúpa k podnebiu, za hornými zubami.

Aký teplý alebo studený vzduch vychádza z úst, keď vyslovíme tento zvuk? Priložte si dlaň k ústam a skontrolujte.

5. Oprava izolovaného zvuku [w]. Naša myš Myška kráčala po trávniku a počula niekoho syčať v tráve. Myš sa pozorne pozrela a uvidela malého hada. Urobil toto: „Sh-sh-sh-sh-sh“, pretože nemohol nájsť cestu domov. Myška Myška pomohla svojmu malému kamarátovi dostať sa do jeho domu. Skúsme si takto zasyčať aj my. Prejdite prstom po ceste a jasne povedzte: „Ps-sh-sh...“

6. Charakteristika zvuku [w]. Chlapci, povedzte myške všetko o zvuku [w]. Aký je?

1) Spoluhláska alebo samohláska? (súhláska, lebo sa niť trhá, pieseň sa nespieva, je naznačená modrou farbou a býva v modrom zámku).

2) Tvrdé alebo mäkké? (vždy pevne, deti búchajú kladivami).

3) Bez hlasu alebo so zvukom? (nepočujúci, deti si zakrývajú uši rukami).

7. Rozvoj fonematického sluchu.

Myška Myška sa pripravuje na cestu a vloží všetky svoje veci do tašky. Chlapci, ak pri pomenovaní vecí počujete zvuk [sh], tlieskajte rukami. V taške myši: papuče, nohavice, ponožky, kravata, sako, košeľa, šál, kabát, čiapka.

8. Reprodukcia dopredných a spätných slabík. Hra "Rýmy".

Myška Myška kráča po ceste a skladá poéziu. Počúvajte, chlapci, čo robí:

Sha-sha-sha- matka umýva dieťa.
Šu-šu-šu - píšem list.
Shi-shi-shi - na čistinke sú deti.
Popol-popol-popol-daj mi ceruzku.
Osh-osh-osh - Mám nôž.
Šuš-šš-šuš - teplá sprcha.
Ish-ish-ish - Mám dieťa.
Oshka-oshka - na okne je mačka.
Ishka-ishka je malá myška.

Chlapci, môžete spievať tieto piesne? (deti jasne vyslovujú riekanky so zvukom [w])

9. Analýza zvukového písmena.

Skôr ako myš Myška stihla dospievať poslednú pesničku, cestou nečakane stretol ježka. Myška pozdravila ježka a ten ho vyzval, aby sa zahral. Hra sa volá „Nájdi slovo“. Myška ochotne súhlasila a začala premýšľať. Chlapci, každý z vás má na stole hárky úloh. Pomôžme myši určiť umiestnenie zvuku [sh] a správne nakresliť „cesty“ od slova do diagramu.

10. Fyzické cvičenie.

No, teraz si trochu oddýchneme a zahráme sa. Deti sedia na stoličkách, berú do rúk „volant“, pomaly ním otáčajú a skandujú:

Naštartoval auto: Š-š-š-š-š-š-š!
Nafúkli pneumatiku: Š-š-š-š-š-š-š!
Usmievajte sa veselšie
A poďme rýchlo!
(opakujte 2-3 krát).

11. Lexico-gramatické hry a cvičenia.

Tvorenie relatívnych prídavných mien: A potom, čo sa myš zahrala, miluje jesť chutné jedlo.

Akú kašu z prosa?
Aký druh čerešňovej šťavy?
Aký druh hruškového kompótu?
Aké čokoládové cukríky?

Deti zreteľne vyslovujú slová s hláskou [sh]: proso, čerešňa, hruška, čokoláda.

12. Hra "4-nepárne".

Myška pokračovala v ceste. A spoznal som stále viac nových priateľov. Tentoraz stretol nezbedného medveďa a pomohol mu splniť úlohu. Chlapci, zahrajme si hru „4 extra“. Zreteľne vyslovte ďalšie slovo so zvukom [w] (čerešňa, klobúk, šidlo, mačka). Na tabuli sú zobrazené obrázky s predmetmi:

13. Cvičenie „Doplňte vetu pomocou obrázkov.“

No a tentokrát bolo treba pomôcť žabke, ktorá nevedela správne formulovať vety. Vypočujte si a doplňte vety pomocou správneho obrázka (obrázok je zobrazený na tabuli). Opakujte celé vety a zreteľne vyslovte zvuk [w].

Misha má novú...
Otec sa chystá...
Dáša našla...
Máša pomáha...

14. Hádanky.

A teraz, chlapci, myš Myška pre vás pripravila hádanky. Radi riešite hádanky? Uhádnime ich a v tom nám pomôžu obrázky (obrázky sú na tabuli) Vyslovte odpoveď zreteľne so zvukom [w].

Hoci zamatové labky,
Ale volajú ma „poškriabaný“.
šikovne chytám myši,
Pijem mlieko z tanierika.

V zelenej chatrči
Priateľky žijú
Ako korálky, okrúhle,
Smaragdové a malé.

Sedím na koni
neviem na kom.
Stretnem známeho -
Vyskočím a vyzdvihnem ťa.

Zelená plť
Pláva pozdĺž rieky.
Na plti je krása
Slnko sa usmieva.

Kto som - hádajte sami.
V zime ťahám sane,
Že sa ľahko kĺžu po snehu.
V lete ťahám vozík.

Dve brušká, štyri uši.

Ráno bude snežiť -
Vynášame sane na dvor,
Nezabudnite si obliecť sako
A teplo......

Tento vták nikdy nebude
Nestavia hniezda pre kurčatá.
Kto je to?

15. Výsledok logopedického sedenia.

Chlapci, s kým sme dnes cestovali? Akú hlásku sme sa naučili vyslovovať? Rozlúčme sa s našim hosťom a sľúbme mu, že aj my budeme vždy ku každému slušní.

Cieľ: automatizácia zvuku [C]

Úlohy:

Nápravné - vzdelávacie: zautomatizujte zvuk [C] v slabikách a slovách; precvičte si izoláciu zvukov od slov.

Korekčné a vývojové: rozvíjať pohyblivosť artikulačného aparátu; pokračovať v rozvoji fonematického sluchu a vnímania; rozvíjať pamäť, myslenie, pozornosť; rozvíjať jemné motorické zručnosti.

Nápravné a vzdelávacie: formovať pozitívnu motiváciu, túžbu správne vyslovovať zvuk [C]; rozvíjať sebakontrolu nad rečou.

Vybavenie: zrkadlo, maliarsky materiál, obrázok v podobe motýľa, bodkovaná kresba „Pes“, omaľovánka „Butterfly“.

Stiahnuť ▼:


Náhľad:

Abstraktné

individuálne lekcie

"Automatizácia zvuku [C]

v slabikách a slovách"

Pripravené:

Učiteľ logopéd

Savosina T.A.

Saratov, 2015

Zhrnutie individuálnej lekcie o automatizácii zvuku [C]

Cieľ: automatizácia zvuku [C]

Úlohy:

Nápravno - výchovné: zautomatizujte hlásku [C] v slabikách a slovách; precvičte si izoláciu zvukov od slov.

Korekčné a vývojové: rozvíjať pohyblivosť artikulačného aparátu; pokračovať v rozvoji fonematického sluchu a vnímania; rozvíjať pamäť, myslenie, pozornosť; rozvíjať jemné motorické zručnosti.

Nápravné a vzdelávacie: formovať pozitívnu motiváciu, túžbu správne vyslovovať zvuk [C]; rozvíjať sebakontrolu nad rečou.

Výbava: zrkadlo,obrazový materiál,obrázok v podobe motýľa, bodková kresba „Pes“, omaľovánka „Motýľ“.

Priebeh lekcie

1. Organizačný moment.

Logopéd: Prišiel k nám na návštevu motýľ. Ukážme motýlikovi, ako to náš jazyk zvládne a aké cviky pozná.

2. Artikulačná gymnastika.

Logopéd: Ukážte zuby a držte plot.

Cvičenie "Plot". Cvičenie "Trubica".

Striedavý "Plot-Tube". Cvičenie "Swing".

Cvičenie "Scapula". Cvičenie "Picsy sa hnevá."

Cvičenie "Hodiny". Cvičenie „Čistenie zubov“.

Cvičenie „Spočítajte zuby“. Cvičenie „Crunch s jazykom“.

3. Prúd vzduchu.

Logopéd: Kým sme robili cvičenia, motýľ sedel na kvete. Pomôžme jej vzlietnuť.

4. Izolovaná výslovnosť hlásky [s].

Logopéd: Na lietanie potrebuje motýľ vánok. Ukáž mi, ako fúka vánok.

Dieťa: (dlho vyslovuje) S-s-s-s-s-s-s-s-s

5. Automatizácia v slabikách

Logopéd: Kým náš motýľ lietal, úplne som zabudol všetky slová, ktoré som vedel. Pomôžme jej zapamätať si ich. Ja poviem začiatok slova a vy pridáte koniec.

Logopéd: Li...Ko...O...Ve...Cha...Bu...U...Abrik...Kakt...Glob...Under...Avtob.. .

Dieťa: sa...sa... sa...sy... sy... sy... sy... os... my... my...os...us

6. D/i „Catch the Sound“

Logopéd: Vyslovím hlásky (slabiky, slová). Hneď ako začujete zvuk [c], chyťte ho – tlieskajte rukami.“

množstvo zvukov: [s, w, r, s, t, m, s, l, s, ...],

Séria slabík: la, sa, ry, you, sy, mo, so, ru, ...

Pár jednoduchých slov: s ok, dom, s anki, s umkou, mačkou atď.

7. Automatizácia v slov.

Logopéd: Motýľ nám priniesol obrázky. Poďme sa pozrieť a pomenovať, čo to je:

Dieťa: sane, čižmy, truhlica, taška, pes.

Logopéd: Teraz povedzte každé slovo láskyplne.

Dieťa: Sane, čižmy, truhlica, kabelka, pes.

8. Telovýchovná minúta.

Ráno sa motýľ zobudil (vytiahnite ruky hore)

Usmial sa, natiahol sa (usmejeme sa na seba)

Raz - umyla sa rosou (ukazujeme, ako sa umýva)

Dva - elegantne sa točí (robíme kruh okolo jeho osi)

Tri - zohnutý a skrčený (prehýbame sa a hrbíme)

O štvrtej odletel (mávame rukami, ukazujeme, ako lieta motýľ).

7. Jemná motorika.

Logopéd: Motýľ ti priniesol úlohu. Zakrúžkujte bodky a povedzte, kto to je. Dieťa: Pes.

8. Zhrnutie vyučovacej hodiny.

Logopéd: motýľ chce poznať slová so zvukom [C], ktorý ste sa naučili vyslovovať na hodine. Spomeňme si.

Dostanú obrázok motýľa a požiadajú ho, aby si ho doma vyfarbili.


Zhrnutie individuálnej logopedickej hodiny o zvukovej automatizácii[h]

"Na návšteve zajačika"

Yaskova M.M., učiteľ-logopéd MADOU č.21, Berdsk

Ciele:

    Upevniť správnu výslovnosť hlásky [z] izolovane, v slabike, v slovách, vo vetách.

    Rozvíjať sluchovú a zrakovú pozornosť, fonematické vnímanie, myslenie a pamäť.

    Vzbudiť záujem o hodiny logopedie.

Vybavenie: obrázky (Zajačik, košík s jablkami), zápletkový obrázok, vystrihnutý obrázok.

Priebeh lekcie:

Organizovanie času

Pozrite sa, kto bude dnes s nami cvičiť? Je zverejnený obrázok.

Samozrejme je to zajačik.

1. Artikulačná gymnastika.

"Slon - žaba";

„Vymiesiť cesto“;

"palacinka";

„Umyme si spodné zuby“;

"Mačka sa hnevá";

"Pumpa";

"Komár."

2. Charakteristika zvuku [Z] podľa akustických a artikulačných charakteristík.

Dnes nám zajačik pomôže správne vysloviť jeho obľúbenú hlásku [z].

Prečo je obľúbený?

Zajačik nám priniesol v košíku jabĺčka so zvukmi, vymenujme ich.

PRE ZO ZU ZY AZ OZ UZ

Obrázky sú rozložené (košík, jablká)

3. Fyzické cvičenie.

Na zelenom trávniku žije zajačik tyran (skákanie)

Zajačik sa rád krúti, ukláňa,

Dupajte nohami, tlieskajte rukami.

Zajačikovi sa páčilo, ako ste s ním tancovali.

Navrhuje hrať hru „Opakujte, nerobte chybu“.

Loptová hra.

zreteľne vyslovovať slabiky AZA, AZO, AZU, AZY, OZA, OZO, OZU, OZY

Hádzajte loptu a opakujte slabiky.

4. Automatizácia zvuku v slovách.

Rozvoj sluchovej pozornosti a pamäti

Opakujte „slová sú priatelia“ v troch:

Hala – zámok – továreň;

Váza – základ – fáza;

Koza - vinič - pauza;

Splinter - mimóza - breza;

Oči - búrka - vrtenie;

Lisa - víza - vysať.

5. Rozvoj sluchovej pozornosti.

Hra "HUNTER".

Logopéd vyslovuje množstvo hlások, slabík a slov.

Keď začujete zvuk [z], zatlieskajte.

6. Rozlišovanie podstatných mien v jednotnom a množnom čísle.

Hra „Povedz to opačne“ (s loptou).

Logopéd pomenuje jeden predmet, deti musia pomenovať veľa predmetov

(koza - kozy, váza - vázy, melón - melóny, hrad - zámky, plot - ploty,

brezy-brezy, hviezdy-hviezdy, dáždniky-dáždniky)

7. Výslovnosť hlásky [z] vo vete.

Malý zajačik miluje čisté reči.

Napíšme mu jednoduché výroky so slovom koza.

Vzadu - vzadu - vzadu je na lúke koza

Zu-zu-zu spolu pasieme kozu

Hrozba - zy - zy kozí zvonček

Pre - pre - pre ísť domov koza.

Pozri, vyšlo slnko. Je zverejnený obrázok.






Oh! Pozri, kto sedí na našich lúčoch?

Presne tak, toto sú slnečné lúče.

Akí sú? Zlatý.

Posaďte ich na predmety, v ktorých počujete zvuk [z].

A povedzte: tento zajačik sedel na breze, ... ruži, ...

Popoluška sa chystala na ples a zistila, že jej nádherné šaty niekto zničil. Kto si myslíte, že to urobil?

Pomôžme Popoluške zostaviť šaty.

Dieťaťu je ponúknutý vystrihnutý obrázok.

Zhrnutie.

Koho sme dnes stretli? Páčili sa vám Bunnyine hry a úlohy?

Aký bol prvý zvuk, s ktorým sme sa dnes stretli?

Sekcie: Práca s predškolákmi

Cieľ hodiny: automatizácia zvukovej výslovnosti [C]

Ciele lekcie:

  • Posilnite správnu výslovnosť hlásky [C] v slabikách a slovách.
  • Zlepšenie artikulačných motorických schopností;
  • Rozvíjať sluchovú pozornosť, myslenie, tvorivú predstavivosť;
  • Rozvíjať hrubú a jemnú motoriku, hmatové vnemy.
  • Zlepšiť schopnosti analýzy slabík;
  • Naučte dieťa pozorne počúvať reč dospelého a odpovedať na otázky;
  • Rozvíjať fonematické povedomie;
  • Rozvíjať pozornosť, myslenie, jemné motorické zručnosti;
  • Rozvíjať súvislú a obraznú reč;
  • Rozvíjať vytrvalosť a schopnosti sebaovládania

Vybavenie:

Hlučná kresba s obrázkom osy, zrkadlo, vystrihovaný obrázok, loptička, papierové modely ôs, hračka Zvukoznaika, obrázky pravidiel správania sa v ambulancii logopéda, lopta Su-jok.

POČAS VYUČOVANIA

ČAS ORGANIZÁCIE

L.: Dobrý deň, pamätáte si, kto vás tu čaká?

L.: Správne, Zvukoznayka, pozdravme ho.

Povedzme „ahoj“ rukami,
Povedzme „ahoj“ očami,
Povedzme „ahoj“ našimi ústami.

Dieťa a Zvukoznaika sa pozdravia.

L.: Zvukoznaykovi si veľmi chýbal a chce ti veľa povedať a ukázať.

L.: Najprv si však spomeňme na naše pravidlá, čo sú tieto nápisy na našej stene a čo znamenajú.

Logopedické znaky miestnosti: 1. Nedávajte si ruky do úst.

2. Pozorne počúvajte logopéda

L.: Výborne, pri návšteve Zvukoznayky by ste si nemali dávať ruky do úst a tiež musíte pozorne počúvať.

HLAVNÁ ČASŤ

Zvukoznaika má dnes hosťa, skúste uhádnuť, kto to je.

Pozorne sa pozrite na obrázok a vypočujte si hádanku.

Zvukoznayka jedol džem
Áno, ako sa mu vyvalia oči
priletel ho navštíviť
pruhované...!!

Kto navštevuje Zvukoznayku?

L.: Presne tak, je to pruhovaná osa.

Aký zvuk počujeme uprostred slova osa?

Správne [C].

1. Psychogymnastika

Cvičenie na tvár

L.: Tu je zrkadlo, ktoré nám pomôže vykresliť, ako sa Zvukoznayka stretla s osou:

L.: – Zvukoznayka zjedla džem

Predstierajme potešenie

- Áno, vyvalili sa mi oči

Teraz sa správajme prekvapene

– Priletela k nemu na návštevu pruhovaná osa.

Poďme si ukázať, ako bol Zvukoznayka spokojný so svojím hosťom.

L.: Výborne, zvládli ste to skvele.

2. Artikulačná gymnastika

L.: Teraz ukážme Zvukoznaykovi a jeho hosťovi, čo náš jazyk dokáže.

  • "Hojdačka".

Usmievajte sa.
Otvor ústa.
Pri počte 1 umiestnite špičku jazyka za horné zuby.
Pri počte 2 umiestnite špičku jazyka za spodné zuby.

  • "Šmykľavka".

Mierne otvorte ústa. Pritlačte bočné okraje jazyka k horným stoličkám. Položte špičku jazyka na spodné predné zuby. V tejto polohe vydržte 15 sekúnd.

  • "Poďme si umyť zuby."

„Čistite“ spodné zuby zvnútra špičkou jazyka (zľava doprava, zhora nadol). Spodná čeľusť je nehybná.

  • "Cievka".

Špičku jazyka priložte k dolným predným zubom a bočné okraje jazyka pritlačte k horným stoličkám. Rolujte široký jazyk dopredu a presuňte ho hlboko do úst.

  • "Plot."

Usmievajte sa, odhaľte zavreté zuby s napätím.

3. Cvičte, aby ste vytvorili správny prúd vzduchu.

"Pomôžme včelám lietať."

„Papierové včely“ sú zavesené nad stolom, jemne na ne fúkajme. Dbajte na to, aby si dieťa pri vykonávaní cviku nenafúklo líca.

4. Práca so slabikami.

L.: Pruhovaná osa dobre lietala, a kým bude odpočívať, zahráme si zaujímavú hru „Lopta“.

Hra "Lopta".

L.: Hoď loptičku a opakuj slabiku.

Logopéd povie slabiku, dieťa počutú slabiku ako odpoveď zopakuje.

sa - so - su - sy as – os – us – ys
sto — sto — stu — chliev ast – ost – ústa – yst
sto — stu — sty — sto ost - ústa - yst - ast
stu - sty - sto - sto ústa - yst - ast - ost
chliev – sto – sto – chliev yst – ast – ost – ústa

5. Rozvoj jemnej motoriky.

Prstová gymnastika s použitím terapie su-jok.

L.: Výborne, teraz je čas hrať sa s našimi magickými prsteňmi a loptičkami.

6. Práca s narezanými obrázkami.

L.: Osa priniesla do Zvukoznaika ako darček obrázok, ale omylom ho roztrhla, pomôžte mi ho dať znova dokopy.

L.: Túto úlohu ste zvládli na výbornú, výborne.

7. Učenie čistej reči - enumerácia.

L.: A aj Zvukoznayka si pre nás pripravila zaujímavé výroky. Povedzme si ich spolu, pozor na zvuk [C], mal by znieť čisto a krásne.

Sa-sa-sa, sa-sa-sa -
Odhodili opasky.
Sa-sa-sa, sa-sa-sa -
Psa pohrýzla osa.
Sa-sa-sa, sa-sa-sa -
Kosačka načrtla ovos.
Sa-sa-sa, sa-sa-sa -
Adresy sme si zapísali.
Sa-sa-sa, sa-sa-sa -
Oksana má klobásu.

8. Fonematické uvedomovanie.

Hra „Chyť zvuk“.

L.: Poviem slová, a keď budete počuť zvuk [S], zatlieskajte.

Basa, stolička, kôň, kvas, stádo, osa, kniha.

ZHRNUTIE.

Je čas rozlúčiť sa so Zvukoznaikom, veľmi rád si s vami zahral. Pamätáte si, kto dnes prišiel na návštevu Zvukoznaika?

Čo so sebou priniesla osa? S akým zvukom sme hrali?

Výborne, Zvukoznaika na vás bude čakať.

Zhrnutie jednotlivých logopedických sedení

o zvukovej automatizácii[l] v slabikách, slovách, vetách.

"Veselá žaba"

Cieľ: automatizácia hlásky [l] v slabikách, slovách, vetách.

Úlohy:

Automatizujte zvuk [l] v otvorených slabikách, na začiatku slova, vo vetách.

Rozvíjať artikulačné a jemnú motoriku, dýchanie reči.

Posilniť schopnosť používať podstatné mená v množnom čísle a koordinovať podstatné mená s číslovkami.

Rozvíjať zručnosti pri tvorení podstatných mien pomocou zdrobnených prípon.

Rozvíjajte pozornosť a sebakontrolu.

Vybavenie:

Počítačová prezentácia Microsoft Power Point, zrkadlo, zvonček.

Priebeh lekcie:

1. Organizačný moment.

Pozorne počúvajte a hádajte hádanku:

Ani zviera, ani vták,

Strach zo všetkého.

Chytanie múch -

A šup do vody! (žaba)

Dnes budete počuť príbeh o veselej žabke.

Žila raz jedna veselá žabka. Každé ráno cvičil.

2. Artikulačná gymnastika pred zrkadlom.

"Úsmev" - "Trubica"

"stierka" - usmievajte sa, pootvorte ústa, položte široký predný okraj jazyka na spodnú peru, držte ju pri počítaní 1-5, 1-10.

"Potrestajte nezbedný jazyk" - poloha jazyka je ako pri cvičení „Scapula“, - jazyk leží na spodnej pere, pleská po nej perami a vyslovuje „PYa-PYA-PYA-PYA“. Jazyk by sa v tomto čase nemal napínať alebo „utekať“ do úst.

“Lahodný džem” - mierne otvorte ústa, jazyk sa pohybuje pozdĺž hornej pery zdola nahor, ale nie zo strany na stranu (akoby lízal lekvár). Spodná čeľusť by mala byť nehybná.

"Turecko" - mierne otvorte ústa, položte jazyk na hornú peru a posúvajte široký predný okraj jazyka pozdĺž hornej pery tam a späť, snažte sa nezdvíhať jazyk z pery a povedzte: bl-bl.

"Hojdačka" - usmejte sa, ukážte zuby, pootvorte ústa, zasuňte široký jazyk za spodné zuby (zvnútra) a držte ho v tejto polohe na počítanie od 1 do 5, potom zdvihnite široký jazyk za horné zuby a tiež držte na počítanie od 1 do 5. Uistite sa, že funguje iba jazyk a spodná čeľusť a pery zostávajú nehybné.

"Kôň" - usmejte sa, ukážte zuby, pootvorte ústa a kliknite špičkou jazyka (ako keď kôň klikne).

Zrazu zafúkal vetrík. Usmejte sa, pootvorte ústa, zahryznite si prednými zubami do špičky jazyka a fúknite (skontrolujte prítomnosť a smer prúdu vzduchu vatovým tampónom, uistite sa, že vzduch nevychádza stredom, ale kútiky úst).

Po nabití žaba skákala v močiari z listu na list a hovorila: l-l-l.

Dieťa klikne myšou na žabu a povie: l-l-l.

3. Zvukové charakteristiky[l] podľa artikulačno-akustických charakteristík.

Ak chcete správne vysloviť hlásku [l], čo by mali robiť vaše pery, zuby a jazyk?

Pery v miernom úsmeve.

Zuby sú blízko seba.

Špička jazyka spočíva na alveolách.

Stredná časť jazyka stúpa.

Bočné okraje sú vynechané.

Zadná časť jazyka je zdvihnutá.

Prúd vzduchu prechádza po stranách jazyka.

4. Automatizácia zvuku[LH]v slabikách, slovách.

Žaba počula zvonenie zvonov. Kliknite na zvonček a povedzte:

la la-li la-li-le

li le-le li-la-li

le lu-la le-le lu

lyo-lyo-lyo-lyo

lyu li-le ly-li-la

Snímka 5. Hra „Greedy“

Žaba rada pomenúva obrázky. Kliknite na obrázky a povedzte: moja kanva, môj les moje leto, môj lev, moje kazety.

Snímka 6. Hra „Jeden – veľa“

Žaba miluje hrať hru „Jeden - veľa“. Kliknite na snímku a povedzte: poklop - poklopy, pravítko - pravítka, maslák - masliaky, list - listy.

Šmykľavka 7. Hra „Povedz láskavo“

Malá žabka miluje všetko láskyplne nazývať. Kliknite na obrázky a povedzte:

ľad - ľad

ľan - lenok

lipa - lepkavá

líška - malá líška, líška

citrón - citrón

Snímka 8. Hra „Kto chýba?“

Pomôžte žabke, kto chýba? Kliknite na obrázky a povedzte: žiadna líška, žiadny ľudia, nie Lida, nie Lenya.

Snímka 9. Hra „Počítanie“

jeden citrón, dva citróny, tri citróny, štyri citróny, päť citrónov.

Snímka 10. Hra „Počítanie“

jedna labuť, dve labute, tri labute, štyri labute, päť labutí.

5. Prstová gymnastika "žaby"

Dve zelené žaby

Cválajú smerom k jazierku po okraji.

(Zatnite ruky v päste a položte ich na stôl prstami nadol. Prsty prudko narovnajte – ruka akoby vyskočila nad stôl a položte dlane na stôl. Potom prudko zatnite päste a znova ich položte na stôl Opakujte niekoľkokrát).

6. Automatizácia zvuku[LH]vo vetách.

Snímka 11. Cvičenie „Dokončiť vetu“

Pomôžte žabe dokončiť vety. Kliknite na obrázky a zopakujte vety.

Huby rastú v....(les).

Prefíkaný ryšavý... (líška) žije v lese.

Do čaju dávajú kyslé... (citrón).

Na jeseň padá zo stromov .... (lístie).

Lietadlo riadi... (pilot).

Snímka 12. „Urobiť návrh“

Malá žabka rada tvorí vety podľa obrázkov. Skúste to tiež. Kliknite na snímku a vytvorte vety na základe podporných obrázkov.

Napríklad: Lena prevzala stužkovú. V lete prší. Na oblohe lietajú labute.

7. Zhrnutie.

Výborne. Úžasne ste pomohli žabke a urobili ste dobrú prácu.



Načítava...